Wczytuję dane...
Autor, Redaktor: Colin Barnes, Geof Mercer, Nadana Katarzyna
Waga produktu: 0.228 kg
Wysyłka od: 7.00 PLN
Wydawca: Sic

Książka Barnesa i Mercera stanowi zwięzłe i przystępne wprowadzenie w koncepcję niepełnosprawności. Opierając się na bogatej literaturze przedmiotu i odwołując się do różnych punktów widzenia, autorzy badają rozwój idei niepełnosprawności i przedstawiają szeroko zakrojoną krytykę dominujących poglądów. Książka podkreśla wykluczenie ludzi niepełnosprawnych i ich marginalizację w najważniejszych obszarach społecznej aktywności w różnych kontekstach historycznych i kulturowych, takich jak: życie rodzinne, prawa reprodukcyjne, edukacja, zatrudnienie, rozrywka, wizerunki kulturowe i polityka. Analiza Barnesa i Mercera koncentruje się na niepełnosprawności jako formie społecznej opresji, podobnej do tej, jakiej doświadczają kobiety, mniejszości etniczne, rasowe oraz seksualne. Kluczowe kwestie poruszone w książce to: teoria niepełnosprawności, perspektywa historyczna i porównawcza, doświadczanie upośledzenia i niepełnosprawności, profesjonalna i polityczna interwencja w życie ludzi niepełnosprawnych, polityka niepełnosprawności, polityka społeczna i obywatelstwo, kultura niepełnosprawności.

Książka ta jest lekturą obowiązkową dla studentów socjologii, polityki społecznej, studiów nad zdrowiem i niepełnosprawnością oraz dla osób zawodowo związanych z terapią i opieką nad osobami niepełnosprawnymi.

Colin Barnes jest profesorem studiów nad niepełnosprawnością, a Geof Mercer – starszym wykładowcą w Centrum Studiów nad Niepełnosprawnością na Wydziale Socjologii i Polityki Społecznej na Uniwersytecie w Leeds (Wielka Brytania).

Spis treści

1. Niepełnosprawność: wybór modeli
2. Upośledzające społeczeństwo: dominacja i opresja
3. Opresja społeczna: wzory i podziały społeczne
4. Upośledzenie, niepełnosprawność i ciało
5. Kultura, media i wyobrażenia
6. Polityka niepełnosprawności: przełamywanie barier?
7. Niepełnosprawność a rozwój: globalna perspektywa

Książka

 • ISBN: 

  978-83-60457-49-8

 • Autor: 

  Colin Barnes, Geof Mercer

 • Redaktor: 

  Nadana Katarzyna

 • Wydanie: 

  1

 • Rok wydania: 

  2008

 • Format: 

  13.5x20.5cm

 • Liczba stron: 

  236

 • Oprawa: 

  Miękka

Inne tytuły z tej serii: