Warszawa 2010, wydanie 1, format 155 x 230, objętość 156 str., oprawa miękka
Podręcznik akademicki Profesora Kazimierza Starowieyskiego jest nowoczesnym wprowadzeniem w świat materiałów. Autor rozpoczyna od podstaw decydujących o właściwościach materiałów -charakteru wiązań chemicznych, oddziaływań międzycząsteczkowych, i struktury materiałów. Ten fundament umożliwia zrozumienie i przewidywanie właściwości materiałów, ich trafne odbieranie, a często daję podstawę do usuwania wad stosowanych materiałów.
Kolejne rozdziały Autor poświęca omawianiu podstawowych grup materiałów poczynając od materiałów naturalnych poprzez polimery, ceramikę po materiały metaliczne i materiały specjalne. W odrębnym rozdziale Autor omawia sposoby wydłużania okresu użytkowania materiałów, a po nieuchronnym zużyciu metody utylizacji.
Książka napisana jest zwięźle i przejrzyście z licznymi tablicami, wykresami i rysunkami poglądowymi ułatwiającymi zrozumienie i przyswojenie obszernej wiedzy. Temu celowi przyporządkowane są także wyodrębnione w ramkach kwestie o szczególnym znaczeniu.
Profesor Starowieyski kieruje swoją książkę do kosmetologów, ale sądzę, że będzie to pozycja bardzo pożyteczna dla studentów innych kierunków materiałowych. Kosmetolodzy znajdą w tym podręczniku akademickim wiedzę użyteczną do optymalnego doboru materiałów konstrukcyjnych w procesach technologicznych i materiałów do form użytkowych produktów kosmetycznych.
Sądzę, że ten unikalny podręcznik oddaje osobowość Autora - uczonego o wielkim dorobku naukowym w dziedzinie chemii, znającego bezpośrednio przemysł, technologie i mającego bogatą praktykę w tworzeniu nowych materiałów. Zresztą kompetencje i osiągnięcia Profesora Starowieyskiego daleko wykraczają w te dziedziny - jest uznanym artystą malarzem, instruktorem narciarskim, doświadczonym żeglarzem.
Materiałoznawstwo to dziedzina interdyscyplinarna i tylko Autor o tak głębokiej wiedzy w tych rozległych obszarach oraz bogatym doświadczeniu mógł napisać kompetentnie podręcznik akademicki przyjazny w studiowaniu. Liczne maksymy w tekście skłonią z pewnością wielu studiujących do refleksji wykraczającej poza świat materiałów.
Spis treści
1. Pojęcia wstępne2. Wiadomości ogólne
3. Wielkocząsteczkowe materiały organiczne:: naturalne niemodyfikowane, modyfikowane i syntetyczne
4. Tworzywa ceramiczne
5. Materiały metaliczne
6. Nowe technologie materiałowe i wyroby specjalne
7. Wpływ środowiska, działalności człowieka i czasu na procesy niszczące materiały
8. Wpływ działalności człowieka na środowisko naturalne oraz środowiska na człowieka
9. Zakończenie
Książka
-
ISBN:
978-83-89678-44-7
-
Autor:
Kazimierz B. Starowieyski