Wczytuję dane...
Autor, Redaktor: Andrzej Steciwko, Iwona Pirogowicz,
Waga produktu: 0.250 kg
Wysyłka od: 7.00 PLN
Wydawca: Continuo


Dziecko i jego środowisko. Prawa dziecka - dziecko krzywdzone

Wrocław 2005, wydanie 1, format 170 x 240, oprawa miękka, objętość 89 str.

Oddajemy w ręce Czytelników pierwszą pozycję z cyklu publikacji dydaktycznych, wydaną przez Państwową Medyczną Wyższą Szkołę Zawodową w Opolu. Zebrany materiał zawiera przegląd wybranych zagadnień związanych z wpływem środowiska dziecka na jego rozwój.

Przestrzeganie prawa Dziecka do życia i ochrony zdrowia, wychowania w rodzinie, godziwych warunków socjalnych, nauki, ochrony przed przemocą, okrucieństwem, wyzyskiem, zaniedbaniem i innym złym traktowaniem zależy od zaangażowania wszystkich grup społecznych, a w szczególności od środowisk medycznych, prawniczych, socjalnych i pedagogicznych, które w swoim etosie zawodowym mają wpisaną opiekę nad człowiekiem bezbronnym i wymagającym wsparcia.

Zaburzenie rozwoju emocjonalnego dziecka przez negatywne oddziaływanie jego najbliższego środowiska, czy też brak tolerancji to problemy wymagające szczególnego nagłaśniania, gdyż w kształtowaniu dziecka wywierają wielki wpływ i konsekwencje na całe życie. Takie traumatyczne przeżycia są także udziałem dziecka przewlekle i śmiertelnie chorego, które wymaga ze względu na swoja sytuację wyjątkowego, indywidualnego traktowania i udzielenia pomocy jego rodzinie.

Podjęta problematyka jest trudna i mamy nadzieję uwrażliwi Czytelników na konieczność poszanowania Praw Dziecka.

Ta wiedza i uwrażliwienie są szczególnie potrzebne każdemu, kto uczestniczy w procesie terapeutycznym, pielęgnacji i opiece nad dzieckiem. Nie do przecenienia staje się w tym względzie rola pielęgniarki i położnej, które mają szczególną możliwość rozpoznawania środowiskowych zagrożeń wobec dziecka, spostrzegania symptomów patologii rozwoju emocjonalnego i stosowania przemocy lub definiowania potrzeb niezbędnych dla sprawowania właściwej opieki nad dzieckiem.

Prezentowane prace odnoszą się do problematyki praw dziecka rozpatrywanej z pozycji trzech stanowisk:: klinicznego, pedagogicznego i społecznego. Są to zwięzłe opracowania tematów, które w naszym odczuciu powinny kształtować niezbędną wiedzę zawodową zdobywaną nie tylko przez studentów uczelni medycznych.

Mamy nadzieję, że ujęcie i przedstawienie trudnej tematyki Praw Dziecka i ich naruszania spowoduje, że część dzieci wyjdzie ze strefy anonimowości i obojętności otoczenia i przez naszą świadomość i działanie upomni się o swoje prawo do godnego życia.

Chcielibyśmy spełnić oczekiwania Czytelników, ale jednocześnie zdajemy sobie sprawę, że przedstawione prace są zaledwie sygnałem szeroko pojętej problematyki dotyczącej dziecka i jego praw we współczesnym społeczeństwie. Wiemy jednak, że kropla drąży skały i to utwierdza nas w słuszności podejmowania nawet małych inicjatyw w tym względzie, po to, by Świat Dziecka był taki, jak być powinien.

Życzymy interesującej lektury inspirującej do przemyśleń.

Redaktorzy Andrzej Steciwko i Iwona Pirogowicz 


Spis treści

Wprowadzenie
Zespół dziecka maltretowanego
Problem dziecka maltretowanego w rodzinie
Ochrona prawna dziecka i rodziny (prawo polskie i standardy prawa międzynarodowego)
Normatywne podstawy ochrony zdrowia dzieci
Rodzina - środowiskiem pełnego rozwoju dziecka
Rola komunikacji w wychowaniu dziecka w rodzinie
Rozmowa z wcześniakiem
Granice ratowania życia skrajnie niedojrzałych wcześniaków. Poglądy lekarzy i pielęgniarek
Uczeń w polskiej szkole XXI wieku
Prawo do życia dzieci niepełnosprawnych i co dalej?
Rysunek w medycynie - rola w diagnostyce i terapii
Dziecko w stanie terminalnym w rodzinie
Odmienność i nietolerancja - romskie dziecko w społeczeństwie większości

Książka

  • ISBN: 

    83-89629-35-6

  • Autor: 

    Andrzej Steciwko, Iwona Pirogowicz