Ograniczenia organizacyjne, kompetencyjne i finansowe powodują, że tylko 12% wstępnie zaplanowanych badań jako badanie doświadczalne kończy się naukowym sukcesem. Szacuje się, że ponad 70% pracowników naukowych nigdy nie przeprowadziło żadnego, opartego na dużym materiale badania naukowego. Ankiety rozdane wśród studentów na temat „wiedza studentów dotycząca przyczyn wad postawy czy innej dysfunkcji" trudno uznać za naukowe badania. Badania są kosztowne, wymagają wysokich zdolności poznawczych, intuicji i systematycznej pracy.
Dlatego z ogromną satysfakcją oddaję w ręce lekarzy, fizjoterapeutów i studentów kierunku fizjoterapia i lekarskiego książkę Badania naukowe w rehabilitacji przygotowaną pod moją naukową redakcją.
Jest to zbiór 30 artykułów naukowych. Każdy z artykułów to praca naukowa badaczy. Wszystkie artykuły są starannie napisane, posiadają strukturę właściwą dla pracy naukowej. Badacze, dla oceny efektów rehabilitacji, zastosowali znane, sprawdzone testy kliniczne i nowoczesną aparaturę pomiarową, w tym telefon LG-E610 wyposażony w system Android z zainstalowaną aplikacją Trial do pomiaru niektórych wartości zakresu ruchomości i krzywizn kręgosłupa, platformę stabilometryczną z możliwością rejestrowania rzutu środka ciężkości (Center of Pressure - CoP), a także próbę Romberga, pin- cushion test, Balance Master, skalę Borga, próbę Ruffiera, pomiar V02 max czy testy Timed Up and Go (TUG) oraz Babiński-Weil. W kolejnych badaniach zastosowano klasyfikację do badania rozwoju podstawowych czynności ruchowych GMFCS, skalę Harrisa, kwestionariusz niepełnosprawności Oswe- stry i Roland-Morris, metodę plantokonturograficzną do oznaczenia współczynnika kątowego Clarke’a i wskaźnika Sztritera-Godunowa.
Wyniki badań poddali standardowej analizie statystycznej, oceniając normalność rozkładu testowanej zmiennej, a na bazie testów U Manna-Whitneya lub t-Studenta dla grup niezależnych zaznaczono istotne różnice statystyczne. Analizę statystyczną wyników uzupełniono badaniem Chi-kwadrat w celu
zbadania zależności pomiędzy dwiema zmiennymi nominalnymi, testem Sha- piro-Wilka, testem korelacji rho-Spearmana i V Cramera.
W publikacji znajdują się wytyczne American Cancer Society z 2012 r. dotyczące rehabilitacji chorych z chorobą nowotworową, prezentacja kompleksowego leczenia chorych ze schorzeniami i po urazie nerwów obwodowych. Znalazły się tu również analiza skuteczności i wskazań bądź przeciwwskazań stosowania zabiegów fizykoterapeutycznych u chorych z wszczepionym układem stymulującym serca, metodyka według koncepcji PNF stosowana w leczeniu stawu skokowego, nowe metody rehabilitacji poudarowej wykorzystujące zjawiska plastyczności mózgu oraz badania wpływu asymetrycznego ułożenia ciała i nieprawidłowego napięcia mięśni w wieku niemowlęcym na współczynniki tylnej i przedniej symetrii tułowia (Posterior Trunk Symmetry Index - POTSI, Anterior Trunk Symmetry Index - ATSI). Autorzy zamieszczonych w książce artykułów pochodzą z ośrodków klinicznych z Polski, Niemiec, Ukrainy i Białorusi.
Badania naukowe w rehabilitacji to bardzo cenna pozycja dla wielu osób, zarówno tych, które są zainteresowane tematem w związku z wykonywanym zawodem, bądź tych, które uczą się rehabilitacji z uwagi na wybrany kierunek studiów.
Publikacja otrzymała bardzo dobrą recenzję prof. nadzw. dr. hab. n. med. Zbigniewa Śliwińskiego, co dodaje jej wartości i sprawia, że warto ją mieć w swojej bibliotece.
Parametry
-
Tytuł:
Badania Naukowe w rehabilitacji
-
ISBN:
9788379960972
-
Autor:
Teresa Pop
-
Rok wydania:
2014
-
Numer wydania:
1
-
Liczba stron:
387
-
Szerokość produktu:
16.5
-
Wysokość produktu:
23.5
-
Okładka:
miękka