Rzeszów 2014, wydanie 1, format 165 x 235, objętość 288 str., oprawa miękka
Rozwój społeczeństw w sposób naturalny prowadzi do stałego postępu w zakresie medycyny i równocześnie, co jest nieuniknione, do rozwoju rehabilitacji medycznej. Stanowi ona obecnie niezbędną składową kompleksowego leczenia, a także profilaktyki wtórnej oraz trzeciorzędowej w świecie i w Polsce. Powszechność rehabilitacji na naszych oczach staje się faktem, a nie tylko pobożnym życzeniem. To samo dotyczy kompleksowości rehabilitacji, czyli jej obecności w każdej klinicznej specjalności lekarskiej. Stały rozwój medycyny powoduje, że liczba specjalności klinicznych systematycznie się zwiększa, co również stawia nowe wymagania przed rehabilitacją, która musi nadążać za tym trendem. Nasuwa się więc pytanie, jakie były drogi rozwoju rehabilitacji medycznej w ogóle i w poszczególnych specjalnościach klinicznych.
Powstała zatem myśl, aby opisać ów dynamiczny, zwłaszcza w ostatnich latach, rozwój wysoko specjalistycznej rehabilitacji medycznej w Polsce. W praktyce okazało się jednak, że materiałów źródłowych poświęconych tej tematyce jest bardzo niewiele albo też trudno do nich dotrzeć. Redaktorom monografii udało się zachęcić zespół autorów, którzy podjęli się trudu opracowania takiego dzieła, za co jesteśmy im niezmiernie wdzięczni. Jest to pierwsza w Polsce i jedna z nielicznych na świecie pozycja o takiej tematyce. Sądzę, że przyczyni się do pogłębienia wiedzy historycznej dotyczącej rozwoju wysoko specjalistycznej rehabilitacji medycznej w Polsce. Zapewne zachęci też szersze grono Czytelników do poszukiwania materiałów historycznych dotyczących tej problematyki, a równocześnie do systematycznego dokumentowania bieżących faktów, wydarzeń i sukcesów rehabilitacji w Polsce.
W monografii uwzględniono zarys rozwoju rehabilitacji w Polsce, a następnie historię rehabilitacji w chorobach układu ruchu, której korzenie sięgają w najbardziej odległe czasy. Rehabilitacja w ortopedii (zanim powstała ta specjalizacja) stała się początkiem szerszego jej wprowadzania do praktyki klinicznej w innych specjalnościach. W dalszych rozdziałach przedstawiono początki i rozwój rehabilitacji w większości specjalności medycznych. Ciekawym uzupełnieniem publikacji jest przedstawienie opieki sportowo-lekarskiej nad polskimi sportowcami przed 1939 rokiem, w której uwzględniono też rehabilitację. Opis perspektyw rozwoju rehabilitacji medycznej w Polsce zamyka całość monografii.
Liczymy na życzliwe przyjęcie książki przez Czytelników, a także na krytyczne uwagi. Będziemy też wdzięczni za wskazanie materiałów źródłowych dotyczących rozwoju rehabilitacji w Polsce, które wykorzystamy w kolejnych wydaniach.
Spis treści
WprowadzenieSławomir Jandziś
Rys historyczny rozwoju rehabilitacji medycznej w Polsce
Sławomir Jandziś
Rys historyczny rozwoju rehabilitacji w ortopedii w Polsce
Mariusz Migała, Beata Skolik, Jan Szczegielniak
Rozwój rehabilitacji pulmonologicznej w Polsce
Sławomir Jandziś
Rys historyczny rozwoju rehabilitacji w chorobach reumatycznych
Andrzej Kwolek
Historia rehabilitacji neurologicznej w Polsce
Stanisław Rudnicki, Jadwiga Wolszakiewicz
Rehabilitacja kardiologiczna w Polsce – rys historyczny
Marek Woźniewski
Rozwój rehabilitacji w onkologii i chirurgii w Polsce
Janusz Nowotny
Historia rehabilitacji dzieci i młodzieży w Polsce
Ludwika Sadowska, Michał Dziewulski
Historia rozwoju rehabilitacji dziecięcej
Anna Grzywa, Aldona Stodulska-Blaszke
Rehabilitacja w psychiatrii – ujęcie historyczne
Stanisław Zaborniak
Opieka sportowo-lekarska i wybrane przypadki urazów polskich sportowców i ich rehabilitacja przed 1939 r.
Marek Żak, Katarzyna Broczek
Rozwój rehabilitacji w geriatrii
Mariusz Bidziński
Rys historyczny rozwoju rehabilitacji w ginekologii i położnictwie
Jurek Olszewski, Hanna Zielińska-Bliźniewska
Rozwój rehabilitacji w otorynolaryngologii
Andrzej Kwolek
Perspektywy rozwoju rehabilitacji medycznej w Polsce
Noty biograficzne
Książka
-
ISBN:
978-83-7338-972-4
-
Autor:
Sławomir Jandziś, Andrzej Kwolek