Bielsko-Biała 2008, wydanie 1, format 165 x 235, objętość 268 str., oprawa miękka
W XXI wieku jednym z najbardziej brzemiennych w skutki zjawisk społeczno-zdrowotnych jest tendencja do starzenia się ludności oraz znaczne zanieczyszczenie środowiska życia człowieka. Konsekwencją tych faktów jest między innymi coraz bardziej masowe występowanie chorób nowotworowych. Wiedza na temat nowotworów przekazywana jest niezależnie od siebie w ramach nauk podstawowych i klinicznych. Intencją Autorów niniejszej pracy jest próba syntetycznego uporządkowanego zestawienia podstawowego zasobu wiadomości o współczesnych zasadach rozpoznawania i leczenia chorób nowotworowych.
W części pierwszej podręcznika omówiliśmy podstawowe problemy biologii nowotworów, głównie metody stosowane dla ich rozpoznania i leczenia, starając się pamiętać o najnowszych możliwościach diagnostyki i terapii. W części drugiej przedstawiliśmy najczęściej występujące nowotwory w obrębie poszczególnych narządów i układów w aspekcie epidemiologii, patomorfologii, objawów klinicznych, zasad rozpoznania i leczenia. Zwróciliśmy szczególną uwagę na wydobycie najważniejszych informacji praktycznych z punktu widzenia przyszłego lekarza. Na końcu każdego rozdziału umieściliśmy wskazówki bibliograficzne - zalecane pozycje na podstawie, których zainteresowany Czytelnik może wzbogacić swoją wiedzę.
Wiadomości przekazywane w formie kompendium zakładają podanie w formie skrótowej podstawowej i jednocześnie najbardziej istotnej wiedzy. Starając się przedstawić najważniejsze merytoryczne problemy związane z nowotworami byliśmy zmuszeni zrezygnować z omawiania niektórych chorób. Przykładem są nowotwory skóry (wyłączając czerniaka), które uznaliśmy za mniej istotne z klinicznego punktu widzenia, o mniejszej skali zagrożenia życia chorego. Powstały w ten sposób podręcznik oddajemy w Państwa ręce zdając sobie sprawę z licznych jego niedoskonałości. Mamy nadzieję, że ułatwi on Państwu zdobycie niezbędnego zasobu wiedzy z zakresu rozpoznawania i leczenia nowotworów.
Składam wszystkim Autorom podziękowania za ich trud włożony w opracowanie poszczególnych rozdziałów. Zadbali oni o to, aby podane w podręczniku wiadomości byty zgodne z najnowszymi danymi z piśmiennictwa i zgodne z aktualnymi wytycznymi postępowania w Polsce i na świecie. Jeżeli niniejsza publikacja przynajmniej w części przyczyni się do poprawy wyników leczenia chorych na nowotwory, trud Autorów, Redaktora i Wydawcy będzie w pełni nagrodzony.
Mariusz Fraczek
Spis treści
1. CZĘŚĆ PIERWSZA1.1. Biologia nowotworów
1.2. Epidemiologia nowotworów złośliwych w Polsce
1.3. Profilaktyka w onkologii
1.4. Patomorfologia nowotworów
1.5. Badanie podmiotowe i przedmiotowe w chorobie nowotworowej. Najczęstsze nieprawidłowości laboratoryjne mogące świadczyć o rozwoju nowotworu
1.6. Rola tomografii komputerowej w rozpoznawaniu i w ocenie leczenia chorób nowotworów
1.7. Ultrasonografia w diagnostyce onkologicznej
1.8. Medycyna nuklearna
1.9. Chirurgia nowotworów
1.10. Terapia systemowa nowotworów
1.11. Radioterapia
1.12. Leczenie żywieniowe chorych z nowotworami
1.13. Leczenie bólu
2. CZĘŚĆ DRUGA
2.1. Czerniak skóry
2.2. Nowotwory głowy i szyi
2.3. Rak tarczycy
2.4. Nowotwory ośrodkowego układu nerwowego
2.5. Rak płuca. Międzybłoniak opłucnej
2.6. Rak piersi
2.7. Rak przełyku
2.8. Rak żołądka
2.9. Gruczolakorak trzustki
2.10. Guzy neuroendokrynne układu pokarmowego
2.11. Nowotwory wątroby i dróg żółciowych
2.12. Rak jelita grubego
2.13. Nowotwory układu moczowego i męskich narządów płciowych
2.14. Nowotwory żeńskich narządów płciowych
2.15. Nowotwory tkanek miękkich i kości
2.16. Nowotwór o nieznanym umiejscowieniu pierwotnym
2.17. Hematoonkologia dla onkologów
Skorowidz
Książka
-
ISBN:
978-83-7522-021-6
-
Autor:
Mariusz Frączek