Wczytuję dane...
Autor, Redaktor: Maciej Pawlak, Tomasz Podgórski,
Waga produktu: 0.518 kg
Realizacja zamówienia: 48 godzin
EAN: 9788364747212
Wysyłka od: 11.90 PLN
Wydawca: AWF Poznań

Wstęp
Biochemia jest kluczowym przedmiotem dla studentów specjalizujących się w dziedzinie nauk o sporcie (sports science) lub fizjoterapii. Wiedza z tego zakresu pozwala zrozumieć funkcjonowanie organizmu zarówno w warunkach fizjologicznych, jak i w sytuacji obciążenia, wystąpienia procesów patobioche- micznych o różnym nasileniu lub chorób. Biochemia jest specyficzną nauką która wykorzystuje pryncypia i język chemii, aby objaśnić biologię na poziomie molekularnym. Odnosi się ona do całego organizmu, mimo że tak naprawdę jest nauką o molekułach i chemicznych reakcjach przebiegających na poziomie komórkowym.
Biochemia, o czym się zapomina, jest nauką stosunkowo młodą. Nazwy tej dyscypliny użył po raz pierwszy Vinzenz Kletzinsky w 1858 roku, w wydanej w Wiedniu książce zatytułowanej Kompendium biochemii. Biochemia jeszcze dzisiaj jest kojarzona przez wiele osób z klasyczną dyscypliną zdominowaną przez chemię i przeprowadzoną po raz pierwszy w 1828 roku przez Friedricha Wóhlera (1800-1882) syntezą mocznika. Wykazano wówczas, że połączenia chemiczne spotykane w organizmach żywych można wytworzyć poza nim, w zaciszu laboratorium. Dopiero po 75 latach od tego odkrycia powstały pierwsze instytuty biochemii na uniwersytetach europejskich.
Czym jest biochemia dzisiaj i jakie są jej zadania? Zgodnie z definicją ma ona umożliwić dogłębne poznanie na poziomie molekularnym wszystkich procesów chemicznych związanych z życiem komórki. Poznając je, łącząc przyczynę i skutek, potrafimy coraz skuteczniej chronić przebieg procesów istotnych dla sprawnego funkcjonowania komórek lub też ingerować w mechanizmy patologiczne, które wybiegły poza scenariusz przyjęty w biologii. Biochemia, dzięki specyficznym wykładnikom, pozwala też na monitorowanie dobrostanu komórek, co ma szczególne znaczenie w przypadku obciążenia organizmu wysiłkiem (sport), poddania go reżimowi pokarmowemu (dietetyka) lub wystąpieniu procesów chorobowych (medycyna).
Od kilku lat, pracując ze studentami poznańskiej Akademii Wychowania Fizycznego, staramy się wypracować jak najskuteczniejsze metody przekazu treści dydaktycznych z zakresu przedmiotu biochemia. Zobowiązuje nas do tego nie tylko świadomość kluczowej roli tej dyscypliny w obszarze nauk o sporcie, lecz także szczere deklaracje samych studentów, dla których ten niełatwy, ale obligatoryjny przedmiot, potrafi być ważny i fascynujący. Opierając się na tych pozytywnych doświadczeniach, chcemy poszerzyć ofertę dydaktyczną o podręcznik, który jak głosi tytuł ma być zrozumiały i jednoznaczny, a ponadto ma zachęcać, a nie zniechęcać do nauki i rozumienia tego przedmiotu. Dlatego też układ książki, jej zakres oraz dobór treści i ilustracji przygotowano w taki sposób, aby ułatwić czytelnikowi zrozumienie omawianych zagadnień. W celu znalezienia stosownych miejsc w tekście, odnośniki do rycin poprzedzono specjalnym znakiem (H). Podobnie znak [►] wskazuje, że wymienione pojęcie lub problem zostaną omówione w dalszej części tekstu, natomiast symbole lub & oznaczają odpowiednio: zapamiętaj, bo to ważne, lub „Eureka”, czyli znalazłem, albo: teraz wreszcie zrozumiałem. Informacja o zadaniach oznaczona została jako z nadzieją że po przeczytaniu tekstu przedstawiony graficznie element zostanie „rozbrojony”. Na końcu książki zestawiono indeks haseł oraz okresowy układ pierwiastków. Każdy z rozdziałów wzbogacony został również o informacje wprowadzające oraz tzw. praktyczne odniesienia, podsumowujące treści.
Chcemy podkreślić, że:
napisana przez nas książka nie jest kompendium wiedzy z biochemii. Zawarliśmy w niej materiał, który w naszej ocenie jest niezbędny do zrozumienia istoty przemian metabolicznych oraz do uchwycenia procesów, za pomocą których organizm człowieka dąży do zapewnienia komfortu fizjologicznego komórkom i tkankom. Zależnie od kierunków studiów, na których nauczamy tego przedmiotu (wychowanie fizyczne, sport, fizjoterapia, dietetyka), wskazane jest, celem pozyskania pełnej wiedzy, a szczególnie nabycia umiejętności prawidłowego interpretowania różnych stanów organizmu, stosowne rozszerzenie niektórych zagadnień. Dlatego też istotnym elementem uzupełniającym wiedzę studentów są ćwiczenia, na których omawiane, a przede wszystkim dyskutowane będą dodatkowo wybrane elementy zagadnień w odniesieniach praktycznych oraz wykłady, gdzie przekazywana tematyka pokazana zostanie w szerszym, biologicznym aspekcie.
Grupą docelową napisanego przez nas podręcznika są bowiem przede wszystkim studenci Akademii Wychowania Fizycznego z kierunków, które w swoim programie przewidują przedmiot biochemia lub jemu podobne. Książka powinna zainteresować zatem przyszłych trenerów lub nauczycieli wychowania fizycznego, fizjoterapeutów oraz dietetyków, dostarczając im niezbędnego zasobu wiedzy z zakresu biochemii.
Ze względu na przyświecający autorom cel przejrzystego i zrozumiałego przedstawienia nie prostych przecież zagadnień dotyczących biochemii, książka ta jest również właściwą lekturą dla osób spoza wymienionego kręgu, zainteresowanych problematyką procesów biochemicznych w organizmie człowieka.
Poznań, we wrześniu 2016 roku Autorzy

Spis treści

Wstęp
Rozdział I. Informacje wprowadzające. Jednostki, stężenia, osmolarność
Rozdział II. Elektrolity. Roztwory. Stężenie jonów wodorowych (pH)
Rozdział III. Systemy buforujące organizmu
Rozdział IV. Biochemiczne podstawy przemiany materii
Rozdział V. Aminokwasy i białka
Rozdział VI. Enzymy
Rozdział VII. Metabolizm aminokwasów i białek
Rozdział VIII. Cukry proste
Rozdział IX. Cukry złożone
Rozdział X. Metabolizm glukozy
Rozdział XI. Beztlenowe drogi resyntezy ATP
Rozdział XII. Metabolizm glikogenu
Rozdział XIII. Alternatywne drogi przemian cukrów
Rozdział XIV. Kwasy tłuszczowe. Lipidy proste
Rozdział XV. Lipidy złożone. Metabolizm cholesterolu
Rozdział XVI. Metabolizm lipidów
Rozdział XVII. Biochemiczne wskaźniki wysiłku fizycznego
Indeks
Układ okresowy pierwiastków

Książka

  • ISBN: 

    978-83-64747-21-2

  • Autor: 

    Maciej Pawlak, Tomasz Podgórski

  • Wydanie: 

    2

  • Rok wydania: 

    2018

  • Format: 

    170 x 240 mm

  • Liczba stron: 

    310

  • Oprawa: 

    Miękka

Inne tytuły z tej serii:
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...

aaa ssss