Kraków 2009, wyd. 1, format 165 x 235, objętość 114 str., oprawa miękka
Książka wprowadza w problem trudności dzieci w operowaniu kodem językowym, postrzeganych także jako źródło specyficznych trudności w uczeniu się, zagadnienia budzącego coraz większe zainteresowanie wśród badaczy i praktyków. Podane są w niej propozycje rozwiązań terapeutycznych, co jest wyjściem naprzeciw naglącym potrzebom osób z takimi trudnościami, albowiem w istotnym stopniu ograniczają one osiągnięcie sukcesu w szkole z wszystkimi tego konsekwencjami.
W części teoretycznej poruszone są zagadnienia zmieniającego się zakresu pojęcia specyficznych trudności w uczeniu się i w tym kontekście rosnącej rangi problemu trudności w operowaniu kodem językowym, a także roli różnic indywidualnych w wykorzystywaniu kodu mowy w procesie przetwarzania informacji oraz związku tychże różnic z pojawieniem się specyficznych trudności szkolnych.
Część praktyczna książki zawiera propozycje metod rozwijania umiejętności rozpoznawania elementów wypowiedzi, jej struktury gramatycznej, a także manipulacji nimi w celu jej budowania. Część ćwiczeń ukierunkowana jest na rozwijanie umiejętności językowych zgodnie z naturalnym sposobem ich przyswajania przez dziecko, bez uświadamiania mu reguł rządzących językiem. W tej części przedstawione są także metody wprowadzania dziecka w świadomą, refleksyjną wiedzę o języku, czyli nauczania gramatyki. Przedstawione metody są wskazane w szczególności do pracy z osobami z trudnościami w operowaniu kodem mowy, ale korzystne dla wszystkich uczniów oraz zgodne ze wskazaniami psychologicznymi J. Piageta. Szczególnie przydatne mogą być w pracy z dzieckiem o obniżonych możliwościach poznawczych.
Spis treści
Czym jest dysleksja? O problemach terminologicznychDysleksja – dysfunkcje korowe, a może indywidualny profil
przetwarzania informacji, czyli co o trudnościach w uczeniu się
mówi teoria dominacji lateralnej
A gdyby zmienić metody nauczania?
Krotko o tym, dlaczego „rozmowne” dziecko
może mieć trudności z posługiwaniem się mową pisaną
oraz wypowiadaniem się na lekcji
Rozwijanie umiejętności rozumienia i ekspresji
w mowie pisanej i rozmowie o nieobecnym
Wiedza metajęzykowa dzieci młodszych, czyli jak uczyć gramatyki,
aby była prosta, zrozumiała i ciekawa
Wykorzystanie kontrastu i zestawień uogólniających
w terapii dysortografii
Zakończenie – trochę refleksji o tym,
czy myślenie niewerbalne to na pewno uboższy sposób myślenia
Bibliografia
Książka
-
ISBN:
978-83-7587-077-0
-
Autor:
Sazon-Brykajło, Janina Jolanta