Warszawa 2011, wyd. 1, format 145 x 205, objętość 102 str., oprawa miękka,
Książka zawiera krótką charakterystykę biochemiczną i toksykologiczną najbardziej znanych substancji psychoaktywnych obecnych w komercyjnych mieszankach;zwięzłą analizę problemów psychicznych i społecznych związanych z rozprowadzaniem dopalaczy; zachowania nastolatków i charakterystykę grup społecznych najbardziej narażonych na kontakt i uzależnienie od dopalaczy; podstawowe dane z zakresu problemów legislacyjnych w walce z dopalaczami.
W książce przedstawiono racjonalne i obiektywne dane i argumenty jednoznacznie wskazujące na pozory legalności i narkotykowy charakter dopalaczy. Autorzy udowadniają, że da się postawić groźny w skutkach znak równości: dopalacze = uzależnienie. Zdaniem autorów właśnie w tym znaku równości tkwi sens "wojny z dopalaczami", ponieważ konsekwencje uzależnienia narkotykowego i społeczne koszty pośrednie są oczywiste. Naszą książką zachęcamy do racjonalnego, nie emocjonalnego spojrzenia na problem dopalaczy.
Książka stanowi znakomity materiał informacyjno-dydaktyczny wykorzystujący najnowsza wiedzę dla lekarzy, pedagogów, psychologów, nauczycieli i wychowawców dzieci i młodzieży.
Spis treści
PrzedmowaRozdział l
Dopalacze to są narkotyki
Rozdział II
Eksplozja dopalaczy na polskim rynku
Rozdział III
Niebezpieczeństwa okresu dojrzewania
Rozdział IV
Rodzice i dzieci: jak rozpoznać dziecko uzależnione?
Rozdział V
Profilaktyka i leczenie uzależnień narkotykowych
Rozdział VI
Specjalistyczne informacje o narkotykach i psychoaktywnych
składnikach dopalaczy
Posłowie
Pomoc profesjonalna
Piśmiennictwo
Książka
-
ISBN:
978-83-89745-88-0
-
Autor:
Halina R. Zięba, Stefan Ball