Doktor klaun! Terapia śmiechem wolontariat edukacja międzykulturowa + plyta DVD
kraków 2012, wydanie 1, format 165 x 235, objętość 472 str., oprawa miękka
Doktor klaun! Terapia śmiechem, wolontariat, edukacja międzykulturowa to pierwsza w Polsce bogato ilustrowana monografia na temat terapii śmiechem i działalności doktorów klaunów – wspaniałych ludzi z czerwonymi nosami, znanych miłośnikom filmu Patch Adams.
Została w niej ukazana rola śmiechu w życiu chorych, cierpiących i umierających, a także ich bliskich, troszczącego się o nich personelu placówek medycznych i opiekuńczych oraz wolontariuszy. Śmiech został przedstawiony jako czynnik poprawiający jakość życia i środek przekraczania granic między ludźmi, dzięki czemu możliwe są wzajemne poznanie, dialog, przyjaźń itp. Czytelnik znajdzie tu podstawy teoretyczne, historię, liczne przykłady zastosowań terapii śmiechem oraz charakterystykę działań doktorów klaunów w perspektywie międzynarodowej.
Książka zawiera obszerny poradnik metodyczny (m.in. zestawy gier i zabaw); przewodniki bibliograficzne, filmowe, internetowe odsyłające do kilku tysięcy źródeł; a także wybór wzorów dokumentów niezbędnych wolontariuszom. Wyjątkowym dodatkiem jest płyta DVD z filmami i fotografiami dotyczącymi pracy doktorów klaunów z Argentyny, Danii, Peru i Polski.
Opracowanie to przeznaczone jest dla osób, które chciałyby poprawiać jakość życia innych ludzi i własną – zwłaszcza za pomocą śmiechu. Z pewnością zainteresuje lekarzy, pielęgniarki, terapeutów, nauczycieli, pracowników socjalnych, studentów medycyny i nauk o zdrowiu, psychologii, pedagogiki, animatorów świetlic i kół zainteresowań, członków organizacji pozarządowych, wolontariuszy itp. Stanowi niezbędną pomoc dla osób piszących prace dyplomowe na temat terapii śmiechem i wolontariatu oraz zainteresowanych problemami edukacji międzykulturowej.
Spis treści
Część pierwsza Terapia śmiechem a działalność doktorów klaunów1. Podstawowe pojęcia wykorzystane w pracy
2. Założenia i praktyka terapii śmiechem
3. Placówka medyczna jako pogranicze kulturowe
4. Od terapii śmiechem do klaunowania
5. Działalność doktorów klaunów w kontekście instytucjonalnym
6. Doktor klaun jako wolontariusz
7. Uwagi i rady doświadczonych doktorów klaunów
8. Wolontariusze Fundacji „Dr Clown” o sobie i swojej pracy
Część druga Niezbędnik wolontariusza
Przygotowanie do pracy i integracja zespołu
Przewodnik bibliograficzny
Przewodnik filmowy
Przewodnik internetowy
Wyposażenie sali śmiechu – wybór zabawnych lektur oraz filmów, słuchowisk i koncertów
Wybór dokumentów
Książka
-
ISBN:
978-83-7850-031-5
-
Autor:
Przemysław Paweł Grzybowski