Wczytuję dane...
Autor, Redaktor: Jerzy E. Kiwerski, Katarzyna Włodarczyk, Jerzy E. Kiwerski
Waga produktu: 0.260 kg
Realizacja zamówienia: 48 godzin
EAN: 9788363613068
Wysyłka od: 10.00 PLN
Wstęp:
Choroba zwyrodnieniowa stawów, uznana przez WHO za schorzenie cywi-lizacyjne, stanowi poważny problem medyczny, społeczny i ekonomiczny XXI wieku. Choroba dotyka w większości osoby starsze. Odsetek jej występowania wzrasta z wiekiem i wynosi 20% u osób powyżej 55 r.ż. W Polsce na choroby zwyrodnieniowe stawów cierpi około 8 milionów osób obu płci. Aż u 40% stwierdzono chorobę zwyrodnieniową stawów biodrowych (kok- sartrozę).
Zasadniczymi przyczynami tak częstego występowania dolegliwości związanych ze zmianami zwyrodnieniowymi są: postępująca zmiana trybu życia współczesnego człowieka związana z ograniczeniem aktywności ruchowej, prowadząca do przeciążeń statycznych narządu ruchu oraz - co może zabrzmieć paradoksalnie - postęp medycyny w zakresie diagnostyki, leczenia, profilaktyki, którego konsekwencją jest postępujący wzrost długości życia człowieka.
Efektem przeciążeń [1] są zaburzenia funkcji struktur kostno-stawowych, więzadłowych, a także elementów dynamicznych - zespołów mięśniowych. W chrząstce stawowej dochodzi do obniżenia ilości proteogli- kanów, czego skutkiem jest stopniowe ścieńczenie i wkrótce jej pęknięcie. W nieprawidłowy sposób zaczynają układać się włókna kolagenowe, przez co zmniejszona zostaje odporność na przenoszenie obciążeń. Aby zapewniona była możliwość przenoszenia tych obciążeń, pobudzeniu ulegają odczyny wytwórcze, reparacyjne, w postaci zagęszczenia podchrzęstnej warstwy kości oraz nadbudowanie brzegów kości, czyli tworzenia osteofi- tów. Powstają one w wyniku długotrwałych obciążeń, nawet nieprzekracza- jących granicy wytrzymałości danej struktury, bądź też w następstwie przekroczenia obciążeń ekstremalnych dla określonych struktur. Długotrwałe przeciążenia są wynikiem normalnych czynności życiowych człowieka, ale często realizowanych w niekorzystnych warunkach biomechanicznych. Drugi - „ostry” mechanizm przeciążenia struktur anatomicznych może mieć podłoże urazowe związane z doraźnym przekroczeniem wartości granicznych wytrzymałości danych struktur.
Starzenie się ludzkiego organizmu jest naturalnym, fizjologicznym etapem życia. Jest procesem dynamicznym kształtowanym przez różne czynniki wewnątrz- i zewnątrzustrojowe: przebyte choroby, urazy, przeciążenia, uwarunkowania genetyczne, warunki życia, wykonywany zawód, warunki otoczenia, środowisko i in. Warunkuje to różne tempo starzenia się poszcze-gólnych osób, a także różny jego przebieg, co uzasadnia wyróżnianie [2]: •
-     starzenia pomyślnego ze spowolnieniem procesu starzenia względem
przyjętego modelu; •
-     starzenia zwyczajnego - zgodnie z modelem;
-     starzenia patologicznego, w którym następuje przyspieszenie procesów
starzenia oraz pogorszenie jego jakości.
Jednocześnie panuje zgodność poglądów, że u osób o zmniejszonej aktywności ruchowej w większym stopniu wyrażone są procesy patologiczne, proces starzenia się jest przyspieszony.
Ze względu na przebieg starzenia - średnia długość życia w ostatnich dekadach wzrasta w Polsce dynamicznie, chociaż nadal jest o 5-6 lat niższa od notowanej w tzw. „starych”, rozwiniętych ekonomicznie krajach Unii Europejskiej. W 1990 roku średnia życia kobiet wynosiła 75,5 lat, a mężczyzn - 66,5, natomiast w 2005 roku wyniosła dla kobiet 79,6, a dla mężczyzn - 70,9; ostatnie dane wskazują już na przekroczenie przez kobiety 80 lat, a u mężczyzn 73,8 lat. Nie należy zapominać, że na początku ubiegłego wieku średnia ta nieznacznie przekraczała 50 rok życia, a jeszcze obecnie
-     w krajach „rozwijających się” sięga zaledwie 53 lat. Perspektywy dalszego wydłużenia życia ludzkiego są niewiarygodne, według opinii uczonych z Duke University w 2080 roku średnia życia kobiet ma sięgać 100 lat, a mężczyzn - 97 lat. Ale wzrost długości życia - poza pozytywnymi aspektami tego zagadnienia - wpływa jednocześnie na wzrost częstości występowania zmian zwyrodnieniowych, inwolucyjnych w organizmie objawiających się zmianami zwyrodnieniowymi kręgosłupa, dużych stawów, zaburzeniami wydolności układu krążeniowo-oddechowego, prowadzących z reguły do zaburzeń statyki i dynamiki ciała, ograniczenia sprawności różnego stopnia. Ze względu na skalę tego zagadnienia jest to problem o istotnym znaczeniu nie tylko medycznym, ale również - społecznym i ekonomicznym, gdyż rzutuje na możliwości funkcjonowania w życiu codziennym, jakość życia znacznej części społeczeństwa.
W naszym opracowaniu pragniemy nakreślić zarówno etiopatogenezę schorzenia, problemy diagnostyczne, jak i możliwości kompleksowego postępowania ze szczególnym podkreśleniem roli aktywności fizycznej, fizjoterapii, a także problemów psychospołecznych tej szczególnej populacji. Sądzę, że opracowanie to będzie użyteczne zarówno dla studentów (fizjoterapii, medycyny), jak i fizjoterapeutów, a także lekarzy - zwłaszcza specjalizujących się.

Spis treści

Wprowadzenie

1. Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa
1.1. Charakterystyka czynnościowa kręgosłupa
1.2. Etiopatogeneza zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa
1.3. Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa szyjnego
1.4. Zmiany przeciążeniowo - zwyrodnieniowe kręgosłupa lędźwio¬wego i piersiowego
1.5. Diagnostyka zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa
Piśmiennictwo

2. Zmiany zwyrodnieniowe w obrębie
kończyny górnej
2.1. Zmiany zwyrodnieniowo-przeciążeniowe
w obrębie obręczy barkowej
2.2. Zmiany przeciążeniowo-zwyrodniemowe stawu łokciowego
2.3. Zmiany zwyrodnieniowe nadgarstka i stawów rąk
Piśmiennictwo

3. Zmiany zwyrodnieniowe dużych stawów kończyny dolnej
3.1. Zmiany zwyrodnieniowe stawu biodrowego
3.2. Diagnostyka zmian zwyrodnieniowych stawu biodrowego
3.3. Leczenie zmian zwyrodnieniowych stawu biodrowego
3.4. Zwyrodnienie stawu kolanowego
3.5. Zmiany zwyrodnieniowe stawu skokowego
Piśmiennictwo

4. Psychologiczne aspekty rehabilitacji pacjentów z chorobą zwyrodnieniową narządu ruchu ze szczególnym uwzględnieniem specyfiki usprawniania osób starszych
4.1. Co to jest rehabilitacja i jaki jest jej cel?
4.2. Ból a depresja
4.3. Atmosfera na oddziale
4.4. Treningi relaksacyjne - zajęcia relaksacyjne
4.5. Najczęstsze metody relaksacyjne stosowane w rehabilitacji
4.7. Podsumowanie

Piśmiennictwo
Spis rycin
Biogramy autorów opracowania

Książka

  • ISBN: 

    978-83-63613-06-8

  • Autor: 

    Jerzy E. Kiwerski, Katarzyna Włodarczyk

  • Redaktor: 

    Jerzy E. Kiwerski

  • Wydanie: 

    1

  • Rok wydania: 

    2017

  • Format: 

    165 x 235 mm

  • Liczba stron: 

    136

  • Oprawa: 

    Miękka

Inne tytuły z tej serii:

aaa ssss