-
Załączniki bezpieczeństwa
Załczniki do produktuZałączniki dotyczące bezpieczeństwa produktu zawierają informacje o opakowaniu produktu i mogą dostarczać kluczowych informacji dotyczących bezpieczeństwa konkretnego produktu
-
Informacje o producencie
Informacje o producencieInformacje dotyczące produktu obejmują adres i powiązane dane producenta produktu.AWF Katowice
-
Osoba odpowiedzialna w UE
Osoba odpowiedzialna w UEPodmiot gospodarczy z siedzibą w UE zapewniający zgodność produktu z wymaganymi przepisami.
Katowice 2002. Wyd. 1, format 165 x 235, objętość 226 str., oprawa miękka
Doping nie tylko w sporcie Przyczyny - Skutki - Przeciwdziałanie - w książce tej przedstawiono zagadnienia z zakresu historii, przyczyn i skutków stosowania dopingu, a także metod zwalczania tego zjawiska, ze szczególnym uwzględnieniem oddziaływań o charakterze pedagogicznym. Dla trenerów , zawodników, instruktorów sportu.
Sport zajmuje wyjątkowe miejsce w historii człowieka. Był i jest nadal postrzegany jako obszar ludzkiej działalności, w którym mogą być wdrażane ideały równości i braterstwa. Tu przecież nie liczy się to, jakie posiada się nazwisko, kolor skóry, z jakiego kraju się pochodzi, czy też jakiego jest się wyznania. Liczy się to, co człowiek sobą reprezentuje, czy potrafi skakać wyżej, biegać szybciej i napierać mocniej, niż czynią to rywale. Sport był i jest postrzegany jako środek wychowawczy. Jego uprawianie wymaga wytrwałości, poświęcenia, odporności psychicznej, pracy zespołowej... i takie też cechy może kształtować u tych, którzy się nim zajmują. Sport był i jest postrzegany jako środek porozumienia między narodami. Sport był i jest... Lista postulowanych walorów sportu jest dość długa.
Jest też niestety druga lista, równie długa. Uprzedmiotowienie sportowców, wykorzystywanie sportu dla celów politycznych, przemoc na stadionach, doping... Każde z tych zjawisk na swój sposób niszczy ducha sportu. Niniejsza praca poświęcona jest ostatniemu z wymienionych.
Doping. To słowo słyszał niemal każdy człowiek, który zetknął się także z pojęciem sportu. Niestety nie dotyczy ono jedynie sportu zawodowego. Złe wzory szybko się rozprzestrzeniają, obejmując także sport dzieci i młodzieży oraz sport rekreacyjny. Coraz mniej ludzi wierzy, że wyniki sportowe czy estetyczną sylwetkę osiągać można jedynie przy pomocy talentu, wytrwałej pracy, odpowiedniej diety. A przecież mogą one zaprowadzić ludzi znacznie dalej, niż im samym się wydaje!
Nawet jeśli stosowanie niedozwolonego wspomagania pozwala szybciej uzyskiwać postulowane efekty, to cena jaką przychodzi zapłacić, staje się często bardzo wysoka. Czasami nawet najwyższa z możliwych do zapłacenia. A przecież życie i zdrowie są cenniejsze niż największe nawet sukcesy sportowe! Ta prawda powinna stać się fundamentem etyki zawodowej każdego trenera, instruktora i nauczyciela wychowania fizycznego. Oznacza to między innymi włączenie się w nurt przeciwdziałania dopingowi.
Autor ma nadzieję, iż przedstawione treści przyczynią się do wzbogacenia wiedzy tych, którzy już obecnie pracują lub będą w przyszłości pracować w klubach sportowych, siłowniach itp. Wszędzie tam, gdzie istnieje zagrożenie dopingiem, a zarazem tam, gdzie walka o czystość sportu ma największe szansę powodzenia.
Spis treści
1. Doping w sporcie wyczynowym1.1 Istota i zasięg dopingu w sporcie
1.2 Historia dopingu w sporcie .
1.3 Wokół dyskusji o legalności dopingu w sporcie
1.3.1 Spory o etyczny status dopingu w sporcie.
1.3.2 Prawne aspekty dopingu w sporcie.
1.4 Źródła dopingu w sporcie.
1.4.1 Zorganizowany doping państwowy
1.4.2 Niekonsekwentna postawa organizacji sportowych.
2. Doping - problem nie tylko sportu wyczynowego.
2.1 Zasięg dopingu „pozasportowego"
2.2 Przyczyny korzystania ze środków dopingujących w celach pozasportowych
3. Skutki stosowania dopingu
3.1 Steroidy anaboliczno-androgenne
3.1.1 Psychospołeczne reakcje niepożądane nadużywania steroidów anaboliczno-androgennych .
3.1.1.1 Agresja steroidowa.
3.1.1.2 Zaburzenia związane z przerwaniem przyjmowania steroidów - depresja i uzależnienie
3.1.2 Fizyczne niepożądane skutki przyjmowania
steroidów anaboliczno-androgennych.
3.2 Inne środki dopingujące
3.2.1 Środki anaboliczne nie będące steroidami
3.2.2 Środki stymulujące i narkotyczne
3.3 Podsumowanie.
4. Strategie przeciwdziałania dopingowi
4.1 System kontroli antydopingowych.
4.2 Kierunki oddziaływań edukacyjnych
Książka
-
ISBN:
83-87478-43-1
-
Autor:
Krzysztof Sas-Nowosielski