Wczytuję dane...
Autor, Redaktor: , Wojciech J. Cynarski, Andrzej Nowakowski, Stanisław Zaborniak
Waga produktu: 0.800 kg
EAN: 9788373384194
Wysyłka od: 9.90 PLN

Rzeszów 2008, wydanie 1, format 165 x 235 mm, objętość 472 str., oprawa twarda

Księga jubileuszowa dedykowana Profesorowi Kazimierzowi Obodyńskiemu.

Oddajemy do rąk Czytelników Księgę Jubileuszową dedykowaną Profesorowi Kazimierzowi Obodyńskiemu, prekursorowi i pionierowi nauk o kulturze fizycznej w Rzeszowie i na Podkarpaciu. Okazją do wydania Księgi jest okrągła rocznica związana z Jego niespożytą aktywnością naukową, dydaktyczną i organizacyjną: 40-lecie pracy naukowej. Ponadto l kwietnia 2008 r. minęła 3. rocznica utworzenia samodzielnego Wydziału Wychowania Fizycznego w Uniwersytecie Rzeszowskim. Na czele nowego wydziału rzeszowskiej uczelni uniwersyteckiej stanął Profesor Kazimierz Obo-dyński, który w bieżącym roku został jednogłośnie wybrany na drugą kadencję. Erygowanie tego wydziału jest opus mtae Dostojnego Jubilata. Dziś Wydział liczy 23 samodzielnych pracowników naukowych, z tego 13 specjalizujących się w naukach o kulturze fizycznej.

Księga stanowi przegląd dorobku licznych dyscyplin naukowych wchodzących w skład tej dziedziny nauki, w tym też z pogranicza nauk społecznych i przyrodniczych. Pracę otwiera część I dotycząca wszechstronnej aktywności Jubilata i Jego bogatego dorobku edytorskiego. W tej części na uwagę zasługuje szkic autorstwa pro f. Bernarda Woltmanna na temat stanu badań dziejów kultury fizycznej na Podkarpaciu. Część II Księgi jest poświęcona ukazaniu sylwetek i fragmentów prac czterech doktorów, pracowników naukowych Wydziału Wychowania Fizycznego U R, wypromowanych przez Profesora Kazimierza Obodyńskiego.

Duże merytoryczne znaczenie mają części III i IV Księgi. Część III, zawierająca 11 artykułów, dotyczy szeroko rozumianej historii kultury fizycznej w ujęciu europejskim, polskim, regionalnym, lokalnym oraz polonijnym. Ważnym przyczynkiem do tej części Księgi jest artykuł prof Zdzisława Pawłuczuka o rozwoju „Sokola" Dzielnicy Mazowieckiej, w kontekście jubileuszu 140-lecia ruchu sokolego w Polsce. Na uwagę zasługują również artykuły prof Andrzeja Gąsiorowskiego o genezie turystyki w Prusach Wschodnich oraz prof Mirosława Ponczka o umiejscowieniu historii kultury fizycznej v obrębie nauk o kulturze fizycznej. Z kolei prof Marek Szczerbiński pisze o stanie badań naci Polonią (w tym sportem polonijnym) w środowisku naukowym Gorzowa Wielkopolskiego.

Część IV Księgi ma charakter interdyscyplinarny. W tej części zamieszczone są rozprawy i artykuły z różnych humanistycznych dyscyplin wchodzących w skład szeroko pojmowanych nauk o kulturze fizyczne). Zamieszczone zostały prace filozofów, teoretyków, pedagogów, metodyków oraz socjologów kultury hzycznej.

Uzupełnia je szkic dotyczący pewnych aspektów prawa sportowego w kontekście orzecznictwa sądów polskich. Ta część liczy 19 pozycji. Na uwagę zasługują niewątpliwie wypowiedzi prof. Jerzego Kosiewicza na temat spoleczno-filozoficznej podbudów)' nauk o kulturze fizycznej oraz tegoż autora o filozofii czasu wolnego, . a także prof. Zbigniewa Krawczyka o wzajemnych relacjach pomiędzy sportem, kulturą a społeczeństwem. Prof. Lech Jaczynowski porusza problem prakseologii w rekreacji fizycznej. W tej części dostrzegamy liczne refleksje i spostrzeżenia na temat uniwersalnych wartości dalekowschodnich sportów walki. Wśród licznych autorów prezentują się przedstawiciele nauk o kulturze fizycznej z ośrodków akademickich na Słowacji (głównie w Preszowie l Roznawie) oraz Ukrainie, pracujący bądź współpracujący z Wydziałem Wychowania Fizycznego i Uniwersytetem Rzeszowskim. Warto dodać, ze z szeregiem słowackich oraz ukraińskich ośrodków akademickich Uniwersytet Rzeszowski, w tym Wydział Wychowania Fizycznego, realizuje umowy o współpracy naukowe).

Tak więc w częściach III i IV Księgi znajduje się łącznie 30 pozycji (szkiców, artykułów i rozpraw), obrazujących współczesne tendencje badawcze w naukach o kulturze fizyczne]. Problematyka zawarta w Księdze jest stale obecna w badaniach naukowych Dostojnego Jubilata, jak również pracowników naukowych Wydziału Wychowania Fizycznego UR. Ponadto w Księdze znajdują się noty biograficzne o poszczególnych autorach, a także indeks nazwisk.

Mamy nadzieję, ze prezentowana Księga w sposób istotny wzbogaci wiedzę o przemianach społecznych i strukturalnych w obrębie polskiej i europejskiej kultury fizycznej i będzie miłym darem środowiska polskich badaczy kultury fizycznej dla Dostojnego Jubilata Profesora Kazimierza Obodyńskiego. Wojciech J. Cynarski Andrzej Nowakowski Stanisław Zaborniak

Spis treści

Część I: Z Działalności Prof. Zw. Dr. Hab. Kazimierza Obodyńskiego, Dziekana Wydziału Wychowania Fizycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego, Na Rzecz Rozwoju Kultury Fizycznej
Część II: Doktoraty Napisane Pod Kierunkiem Prof. Zw. Dr. Hab. Kazimierza Obodyńskiego (Fragmenty Prac)
Część III: Szkice Z Historii Kultury Fizycznej
Część IV: Filozofia, Socjologia I Teoria Kultury Fizycznej

Książka

  • ISBN: 

    978-83-7338-419-4

  • Redaktor: 

    Wojciech J. Cynarski, Andrzej Nowakowski, Stanisław Zaborniak

aaa ssss