Wczytuję dane...
Autor, Redaktor: Zbigniew Trzaskoma,
Waga produktu: 0.300 kg
EAN: 8387210595
Wysyłka od: 9.00 PLN
Wydawca: AWF Warszawa


Maksymalna siła mięśniowa i moc mięśniowa kobiet i mężczyzn uprawiających sport

Warszawa 2003, wydanie 1, format 165 x 240, objętość 174 str., oprawa miękka

Celem niniejszej pracy było określenie różnic między uprawiającymi sport wyczynowo kobietami a mężczyznami w maksymalnej sile mięśniowej, mocy maksymalnej i skoczności oraz zarejestrowanie zmian tych cech w dwu- i trzyletnim okresie treningowym.

W pracy przedstawiono i omówiono wyniki pomiarów siły mięśniowej, mocy i skoczności, w których uczestniczyło łącznie 933 badanych (466 kobiet i 467 mężczyzn) w wieku od 14 do 33 lat. Siłę mięśniową określano na podstawie pomiarów wartości maksymalnych momentów sił mięśni kończyn górnych, dolnych i tułowia w warunkach statycznych, przeprowadzonych na oryginalnym stanowisku skonstruowanym w Instytucie Sportu w Warszawie. Wartości maksymalnej mocy zewnętrznej generowanej kończynami dolnymi i tułowiem oraz skoczności (maksymalna wysokość wyniesienia środka masy ciała) mierzono podczas wyskoku pionowego obunóż z miejsca, z zamachem. Pomiary przeprowadzono na platformie dynamometrycznej (Kistier) połączonej z komputerem, wykorzystując oryginalny program obliczeniowy. Ponadto przeprowadzono pomiary mocy maksymalnej rozwijanej w pojedynczych stawach (ramienny, kolanowy), w warunkach izokinetycznych na skomputeryzowanym stanowisku pomiarowym CES Ariel 5000 (USA). Prowadząc badania ciągłe zarejestrowano zmiany wartości maksymalnych momentów sił mięśni kończyn górnych, dolnych i tułowia w trzyletnim okresie treningowym u 20 osób (10 kobiet i 10 mężczyzn), a zmiany wartości maksymalnych momentów sił i mocy mięśni kończyn dolnych i tułowia oraz skoczności w dwuletnim okresie treningowym u 24 osób (12 kobiet i 12 mężczyzn). W ocenie różnic między kobietami a mężczyznami wykorzystano 29 wskaźników siły, mocy i skoczności, z których znaczną część opracowano samodzielnie. Te wskaźniki mogą być zastosowane również w innych dziedzinach aktywności fizycznej człowieka, między innymi w rehabilitacji ruchowej i ergonomii.


Spis treści

Streszczenie
1. Wstęp
2. Przedstawienie problemu
3. Cele i etapy pracy
4. Różnice między kobietami a mężczyznami w sile maksymalnej głównych grup mięśni
5. Różnice między kobietami a mężczyznami w mocy maksymalnej oraz zależnościach między siłą a mocą
6. Zmiany siły maksymalnej i mocy maksymalnej mięśni kończyn dolnych i tułowia oraz skoczności kobiet i mężczyzn w dwuletnim okresie przygotowawczym
7. Zmiany siły maksymalnej głównych grup mięśni kobiet i mężczyzn w trzyletnim okresie treningowym
8. Synteza wyników
9. Kierunki dalszych badań
10. Wnioski końcowe
11. Najnowsze osiągnięcia pracy
12. Piśmiennictwo

Książka

  • ISBN: 

    83-87210-59-5

  • Autor: 

    Zbigniew Trzaskoma

Inne tytuły z tej serii:

aaa ssss