Wczytuję dane...
Autor, Redaktor: Rafał Kołodziej, Iwona Tabaczek-Bejster, Antoni Dudziak,
Waga produktu: 0.300 kg
EAN: 9788373387706
Wysyłka od: 9.90 PLN

Ostatnie lata charakteryzują się dynamicznymi zmianami w organizacji ratownictwa wodnego w Polsce. Ich pierwszy etap stanowiła reforma szkoleniowa przeprowadzona w 2009 roku. Uwzględniono wówczas nowe programy nauczania oraz określono ponownie zakres uprawnień wynikających z posiadania poszczególnych stopni ratowniczych. Wprowadzenie nowych przepisów podyktowane było przede wszystkim koniecznością dostosowania organizacji szkolenia ratowników do wymogów Unii Europejskiej.

Istotny wpływ na kształtowanie się nowych koncepcji szkoleniowych wywarła także Ustawa o państwowym ratownictwie medycznym z 2006 roku, nakładająca na ratowników zawodowych obowiązek ukończenia państwowego kursu kwalifikowanej pierwszej pomocy (KPP). Na mocy wspomnianej ustawy, celem realizacji zadań państwa związanych z zapewnieniem pomocy osobom znajdującym się w stanie nagłego zagrożenia zdrowia, stworzono system Państwowe Ratownictwo Medyczne (PRM). Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe jest obecnie jedną z jednostek współpracujących z tym systemem.
W 2010 roku Europejska Rada Resuscytacji (ERC) wydała najnowsze wytyczne postępowania w stanach nagłego zagrożenia życia. Wspomniane wytyczne, zatwierdzone przez Polską Radę Resuscytacji (PRC), stały się tym samym obowiązujące dla wszystkich służb współpracujących z systemem PRM.

W 2011 roku wprowadzono Ustawę o bezpieczeństwie na obszarach wodnych. Po ostatecznym zatwierdzeniu, z dniem l stycznia 2012 roku, zastąpiła ona rozporządzenie Rady Ministrów obowiązujące od 1997 roku.
Zamysłem autorów było stworzenie publikacji uwzględniającej wszystkie wspomniane zmiany, stanowiącej w pełni aktualny podręcznik zawierający kompendium wiedzy z zakresu ratownictwa wodnego. Treść niniejszej publikacji ujęto w sześciu rozdziałach rzeczowych.

Rozdział pierwszy zawiera ogólne wiadomości dotyczące organizacji ratownictwa wodnego w skali ogólnokrajowej. Szczególną uwagę zwrócono w nim na aspekt historyczny, traktowany bardzo ogólnikowo we wszystkich dotychczasowych publikacjach podręcznikowych z zakresu ratownictwa wodnego. Przedstawienie tego zagadnienia w szerokim ujęciu jest tym bardziej uzasadnione w przededniu obchodów pięćdziesiątej rocznicy powołania WOPR, jako jedynej dotychczas organizacji w Polsce uprawnionej do działalności w zakresie ratownictwa wodnego.

W rozdziale drugim omówiono kwestie związane z profilaktyką - zasadami bezpiecznej kąpieli oraz bezpieczeństwem własnym ratownika. Opisano w nim także najczęstsze przyczyny utonięć.
Treść rozdziału trzeciego dotyczy organizacji pracy ratowników wodnych. Przedstawiono w nim m.in. aktualne przepisy dotyczące bezpieczeństwa nad wodą oraz omówiono zakres podstawowych obowiązków ratownika na stanowisku pracy.
W rozdziale czwartym poruszono kwestie sprawności technicznej ratownika. Opisano w nim poszczególne techniki stosowane w kolejnych etapach akcji ratunkowej. Szczególną uwagę zwrócono na teoretyczne i praktyczne podstawy nurkowania swobodnego. W dotychczasowych publikacjach z zakresu ratownictwa wodnego temat ten, choć niezwykle istotny, przedstawiano z reguły w sposób wybiórczy.

W rozdziale piątym skupiono się na problematyce zastosowania jednostek pływających w ratownictwie wodnym. Szczególny nacisk położono w nim na przekazanie wiedzy teoretycznej w zakresie posługiwania się łodzią wiosłową i kajakiem ratowniczym. Tematyka ta wchodzi bowiem w zakres programów szkoleniowych Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

W rozdziale szóstym przedstawiono aktualne wytyczne dotyczące pierwszej pomocy w stanach zagrożenia życia wg schematu Basic Life Suport (BLS). W rozdziale opisano ponadto zasady postępowania w różnych przypadkach związanych z nagłymi zachorowaniami lub rozstrojeni zdrowia.

Tworząc niniejszą publikację, jej autorzy opierali się w znacznej mierze na własnym wieloletnim doświadczeniu zarówno w pracy na stanowisku ratownika, jak również działalności instruktorskiej w zakresie ratownictwa wodnego. W pracy posiłkowano się także aktualnymi przepisami prawnymi, zarządzeniami, wytycznymi oraz dostępną literaturą przedmiotu i źródłami intemetowymi.

Spis treści

Wstęp

Rozdział 1. Wiadomości ogólne
1.1. Rys historyczny ratownictwa wodnego na świecie i w Polsce
1.2. Cele, zadania, rola i struktura Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego
1.3. System szkolenia, programy kursów, uprawnienia ratowników zgodnie z posiadanym stopniem

Rozdział 2. Bezpieczeństwo i profilaktyka, przyczyny utonięć
2.1. Ogólne zasady bezpieczeństwa podczas kąpieli
2.2. Najczęstsze przyczyny utonięć
2.3. Bezpieczeństwo własne ratownika

Rozdział 3. Organizacja pracy ratowników
3.1. Przepisy dotyczące bezpieczeństwa nad wodą
3.2. Obowiązki ratowników na wyznaczonych obszarach wodnych
3.3. Przystosowanie wyznaczonych obszarów wodnych do pływania i kąpieli
3.4. Dokumentacja pracy ratowników wodnych

Rozdział 4. Pływanie i techniki ratownictwa wodnego
4.1. Sposoby pływania stosowane w ratownictwie
4.2. Skoki ratownicze
4.3. Sposoby holowania poszkodowanego
4.4. Ewakuacja poszkodowanego z wody na ląd
4.5. Samoratownictwo – sposoby uwalniania się od chwytów i objęć tonącego
4.6. Posługiwanie się podręcznym sprzętem ratunkowym
4.7. Elementy nurkowania oraz posługiwanie się sprzętem ABC

Rozdział 5. Zastosowanie jednostek pływających w ratownictwie
5.1. Budowa, rodzaje i wyposażenie łodzi ratowniczych
5.2. Zasady udzielania pomocy przy użyciu łodzi wiosłowej i kajaka
5.3. Podstawowe prace bosmańskie

Rozdział 6. Pierwsza pomoc przedmedyczna
6.1. Resuscytacja krążeniowo-oddechowa. Sposoby układania poszkodowanego
6.2. Podstawowe algorytmy postępowania w stanach zagrożenia życia
6.3. Postępowanie w różnych zdarzeniach

Zakończenie
Bibliografia

Książka

  • ISBN: 

    978-83-7338-770-6

  • Autor: 

    Rafał Kołodziej, Iwona Tabaczek-Bejster, Antoni Dudziak

  • Wydanie: 

    1

  • Rok wydania: 

    2014

  • Format: 

    165 x 235

  • Liczba stron: 

    153

  • Oprawa: 

    miękka

Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...

aaa ssss