Gdańsk 2010, wyd. 1, Format 164 x 238 objętość 90 str., oprawa miękka
Stwardnienie rozsiane jest przewlekłą chorobą układu nerwowego o złożonej etiopatogenezie. To ciągle nie do końca poznane schorzenie zaciekawiło mnie ćwierć wieku temu. Po ukończeniu studiów rozpoczęłam pracę - oczywiście z pacjentami ze stwardnieniem rozsianym - w specjalistycznej poradni, gdzie pełnię swoje obowiązki do dziś. Udało mi się też zarazić chęcią pomocy tym chorym grupę młodych lekarzy, z którymi od dziesięciu lat wspólnie staramy się także zgłębiać niektóre tajniki choroby.
Dwadzieścia pięć lat temu możliwości diagnostyczne i lecznicze w tej dziedzinie były bardzo ograniczone, a rokowanie - często niepomyślne. Szybki postęp nowoczesnej medycyny sprawił, że rokowanie w tej chorobie może być obecnie znacznie bardziej optymistyczne.
Przesłanką do powstania tej książki była chęć stworzenia i oddania w ręce klinicystów praktycznego kompendium wiedzy, które byłoby pomocne w poprawie jakości opieki nad pacjentem ze stwardnieniem rozsianym.
Kompendium to jest adresowane przede wszystkim do początkujących neurologów rozpoczynających opiekę nad chorymi ze stwardnieniem rozsianym. Może być przydatne także dla lekarzy innych specjalności, zwłaszcza medycyny rodzinnej, a także dla studentów medycyny.
Spis treści
1. Wstęp2. Obraz kliniczny stwardnienia rozsianego
3. Zasady rozpoznawania stwardnienia rozsianego
4. Ogólne zasady postępowania w stwardnieniu rozsianym
5. Terapia stwardnienia rozsianego
Książka
-
ISBN:
978-83-7555-204-1
-
Autor:
Beata Zakrzewska-Pniewska