Podręcznik zawiera praktyczne zalecenia dotyczące diagnostyki neurologicznej i terapii pacjentów z pourazowym uszkodzeniem mózgu. Celem Autorów było dokładne omówienie etapów, przez które przechodzą pacjenci od chwili wypadku – przez opiekę przedszpitalną, szpitalny oddział ratunkowy i rehabilitację – do powrotu do funkcjonowania w życiu społecznym.
W niniejszej publikacji możemy znaleźć informacje, jak lekarz neurolog może wesprzeć chorego w odzyskiwaniu zdrowia oraz porady i algorytmy dotyczące pomocy udzielanej pacjentom z pourazowym uszkodzeniem mózgu.
Książka, napisana przez międzynarodowy zespół ekspertów, stanowi wartościowe źródło wiedzy dla neurologów, neurochirurgów, anestezjologów, psychologów, psychiatrów oraz stażystów w tych dziedzinach.
Ze wstępu:
Pomysł powstania tej książki narodził się 10 lat temu. Jako neurolodzy, którzy rozwijają swoje zainteresowania w zakresie pourazowych uszkodzeń mózgu, poczuliśmy więź, kiedy spotkaliśmy się na dorocznej konferencji Neurotrauma Society (Towarzystwa Neurotraumatologicznego) w Kalifornii. Obserwując postęp, jaki nastąpił w ciągu ostatnich dekad XX w. w medycynie ratunkowej, intensywnej terapii neurologicznej i rehabilitacji, zdaliśmy sobie sprawę, że w konsekwencji zwiększenia się przeżywalności poważnie rannych pacjentów pourazowe uszkodzenie mózgu (Traumatic Brain Injury, TBI) przeobraziło się z choroby o ostrym przebiegu w stan bardziej przewlekły. Zauważyliśmy także, że świadomość tej zmiany nie przeniknęła jeszcze do licznych medycznych specjalności, zajmujących się pacjentami z TBI. Każda dyscyplina koncentrowała się na swoich działaniach, nie doceniając całościowego obrazu. Zdaliśmy sobie sprawę z faktu, że konieczny jest dalszy postęp w zakresie medycyny ratunkowej, diagnostyki i terapii, oraz że niezbędne dla tego postępu jest podejście interdyscyplinarne, tak aby mogło się to przełożyć na poprawę leczenia pacjentów.
Urazy głowy są obecne w dziejach ludzkości od czasów prehistorycznych, pozostają powszechnym i często powodującym inwalidztwo zjawiskiem współczesnego życia we wszystkich społeczeństwach, wiele aspektów dotyczących tego obrażenia do niedawna nadal pozostawało niewyjaśnionych. Po pierwsze, do najczęstszych przyczyn kalectwa po uszkodzeniu mózgu należą zaburzenia kognitywne i neuropsychiatryczne; zarówno profesjonaliści, jak i laicy często nie potrafią ustalić związku pomiędzy urazem a późniejszymi deficytami i zmianami w osobowości. Po drugie, podczas gdy większość pacjentów w pełni zdrowieje po wstrząśnieniu mózgu, pewna ich część nie dochodzi do zdrowia, co sprawia, że lekkie pourazowe uszkodzenia mózgu oraz wstrząśnienia mózgu stają się znaczącym obciążeniem dla publicznej służby zdrowia, a szczególnie dotyczy to pacjentów, którzy ulegli obrażeniom kilkakrotnie.
Po trzecie, nawet ci pacjenci, którzy całkowicie dochodzą do zdrowia bądź dobrze rokują, są zagrożeni ryzykiem opóźnionych powikłań, takich jak padaczka czy demencja, które mogą wystąpić wiele lat później, stanowiąc znaczące obciążenie dla ich rodzin i społeczeństwa.
Te oraz inne refleksje stały się kamieniem węgielnym niniejszej książki. Naszym celem było dokładne omówienie licznych faz, przez które przechodzą pacjenci po urazowych uszkodzeniach mózgu od chwili wypadku aż do reintegracji społecznej, z podkreśleniem aspektów ostrych, podostrych i przewlekłych stadiów. Zaprosiliśmy lekarzy i uznanych badaczy reprezentujących różne dyscypliny i zaangażowanych w leczenie pacjentów z urazami głowy.
Jesteśmy dumni i wdzięczni, że tylu klinicystów, pomimo swych licznych zajęć, przyjęło nasze zaproszenie i zechciało podjąć dyskusję zarówno na temat klinicznych aspektów medycyny urazów mózgu, jak również przydatności i ograniczeń badań pomocniczych i rodzajów terapii, pomagając nam w przybliżeniu się do naszego celu, jakim jest połączenie wszystkich tychobszarów w całościowy obraz.
Spis treści
Autorzy, VII
Przedmowa, IX
Podziękowania, XI
Część I: Wprowadzenie i obrazowanie
1 Kliniczne aspekty urazów czaszkowo-mózgowych, 3
Ramon Diaz-Arrastia, Pieter E. Vos
2 Obrazowanie w pourazowym uszkodzeniu mózgu, 13
Pieter E. Vos, Carlos Marquez de la Plata, Ramon Diaz-Arrastia
Część II: Opieka przedszpitalna i na oddziale ratunkowym
3 Pozaszpitalne postępowanie w pourazowych uszkodzeniach mózgu, 41
Peter R.G. Brink
4 Ocena łagodnych urazów czaszkowo-mózgowych w ramach szpitalnego
oddziału ratunkowego, 51
Noel S. Zuckerbraun, C. Christopher King, Rachel P. Berger
5 Obserwacja wewnątrzszpitalna lekkich urazów czaszkowo-mózgowych, 67
Pieter E. Vos, Dafin F. Muresanu
Część III: Opieka szpitalna
6 Opieka nad pacjentem w ramach OIT-u: wskazania do leczenia operacyjnego
w trybie ostrym, 85
Peter S. Amenta, Jack Jallo
7 Intensywna terapia urazów czaszkowo-mózgowych – monitorowanie
oraz leczenie, 109
Luzius A. Steiner
8 Opieka na oddziale intensywnej terapii: postępowanie chirurgiczne
i zachowawcze – leczenie systemowe, 129
Lori Shutter
Część IV: Rehabilitacja
9 Rehabilitacja zaburzeń poznawczych powstałych w wyniku pourazowego
uszkodzenia mózgu, 157
Philippe Azouvi, Claire Vallat-Azouvi
Część V: Opieka odległa i integracja społeczna
10 Epidemiologia urazowego uszkodzenia mózgu, 173
Ramon Diaz-Arrastia, Kimbra Kenney
11 Neuropsychiatryczne i behawioralne następstwa pourazowego uszkodzenia mózgu, 181
Kathleen F. Pagulayan, Jesse R. Fann
12 Długoterminowa obserwacja i integracja społeczna pacjentów z urazowymi
uszkodzeniami mózgu, 197
Joukje van der Naalt, Joke M. Spikman
Skorowidz, 210
Książka
-
ISBN:
978-83-65835-01-7
-
Autor:
P.E. Vos, R. Diaz-Arrastia
-
Redaktor:
M. Ząbek
-
Wydanie:
1
-
Rok wydania:
2017
-
Format:
168 x 238
-
Liczba stron:
212
-
Oprawa:
twarda