Warszawa 2014, wydanie 1, format 140 x 205, objętość 72str., oprawa miękka
Wszawica jest częstą chorobą pasożytniczą, a przy tym stanowi problem o wymiarze społecznym. Mimo że nie jest już istotną kwestią zdrowotna, jej pojawienie się powoduje często niepokój społeczny, co prowadzi do poczucia wstydu, powoduje nieobecności w szkole, czy pracy. Zarażanie wszami nie jest tylko kwestią przestrzegania zasad higieny, ani dowodem na jej nieprzestrzeganie. Choroba występuje na całym świecie, pojawia się w różnych populacjach ludzkich, w różnych środowiskach.
W publikacji omówiono:
• charakterystykę wszy, m.in. biologię i fizjologię samego pasożyta, jego zwyczaje, cykl rozwojowy i różne mechanizmu adaptujące do pasożytniczego życia
• wszy związane z człowiekiem: dwie formy wszy ludzkiej - głowową i odzieżową oraz tzw. wesz łonową, pasożytującą u ludzi m.in. na rzęsach, brwiach, w zaroście twarzy
• pasożytnictwo wszy, jego cechy i skutki
• wszawice - cechy, objawy, diagnostykę, leczenie, profilaktykę i zwalczanie, status wszawicy w Polsce, wytyczne dla szkół i nauczycieli oraz szczegółowe wytyczne dla placówek oświatowych na podstawie stanowiska Departamentu Matki i Dziecka w Ministerstwie Zdrowia.
Skierowana jest przede wszystkim do odpowiedzialnych za opiekę, wychowanie i edukację, czyli nauczycieli, wychowawców, rodziców, opiekunów, a także osób odpowiedzialnych za działania profilaktyczne. A ponadto do wszystkich, których problem ten dotyczy lub dotyczyć może.
Książka
-
ISBN:
978-83-01-18032-4
-
Autor:
Joanna N. Izdebska