Wczytuję dane...
Autor, Redaktor: Andrzej Gładysz,
Waga produktu: 0.320 kg
Realizacja zamówienia: 48 godzin
Wysyłka od: 6.99 PLN
Wydawca: Continuo

Wrocław 2014, wydanie 1, format 170 x 240, objętość 240 str., oprawa miękka

Dynamika rozwoju epidemii HIV zmienia się w różnych regionach świata. Liczba nowo rozpoznanych zakażeń w krajach zachodnich zmniejsza się, natomiast znaczący wzrost obserwowany jest na obszarach Środkowego Wschodu, Europy Wschodniej, Azji Centralnej i Afryki Północnej. Również w Polsce liczba świeżych zakażeń, wykrywanych w ostatnich kilku latach wzrosła. W 2013 roku, w naszym kraju, liczba nowych zakażeń HIV przekroczyła 1000 osób i dotyczyła głównie mężczyzn, w większości młodych.

Przy stale wzrastającej liczbie osób żyjących z HIV, mając, przy tym, na uwadze ich wiek (są to na ogół ludzie młodzi i bardzo młodzi i, coraz częściej, również starsi) i ich wymagania, a w najgorszym razie oczekiwania, aby ich aktywność życiowa oraz zawodowa i związana z tym jakość życia nie zostały ograniczone przez zakażenie HIV, dla, szczególnie, lekarzy pierwszego kontaktu priorytetem stać się musi rzeczywista znajomość zarówno potencjalnych skutków, np. ryzykownych zachowań, jak i umiejętność pokierowania pacjentem, gdy wymaga określonej diagnostyki, czy terapii. Do tych właśnie i wszystkich pozostałych PT Lekarzy adresowana jest niniejsza monografia, która jest nie tylko źródłem aktualnej i sprawdzonej wiedzy, ale spełnić ma też rolę przewodnika w codziennej pracy zawodowej.

Przyszłość walki z pandemią HIV/AIDS winna toczyć się dwutorowo, tj.: hamować najskuteczniej i kompleksowo-farmakologicznie, w tym wprowadzając nowe formy terapii, i jednocześnie, a może przede wszystkim, chronić osoby zagrożone przed nabyciem infekcji i to nie tylko przez intensyfikację prac nad farmakoprofilaktyką oraz szczepionkami, ale również, głównie edukując, wskazując największe zagrożenia, jakimi są wszelkie ryzykowne zachowania, w tym seks bez zabezpieczenia.

Opracowanie zostało tak pomyślane i skonstruowane, aby nie dotyczyło ono tylko zagadnień medycznych, ale również uwzględniało najistotniejsze aspekty prawne, które zaczynają nabierać znaczenia we współczesnym życiu.

Autorami (26 osób) monografii są praktykujący klinicyści i prawnicy, będący jednocześnie naukowcami i nauczycielami akademickimi, którzy dzielą się z PT Czytelnikami, nie tylko swym doświadczeniem praktycznym, ale również umiejętnościami edukacyjnymi.

Spis treści

Epidemiologia zakażeń HIV w Polsce i na świecie;
Biologia wirusa, patogeneza zakażeń HIV-1;
Historia naturalna zakażenia HIV;
Wpływ zakażenia HIV na układy i narządy;
Zmiany w jamie ustnej w przebiegu infekcji HIV i jej leczenia;
Testowanie w kierunku zakażenia HIV;
Profilaktyka zakażenia HIV;
Leczenie antyretrowirusowe;
Działania niepożądane terapii antyretrowirusowej;
Kobieta żyjąca z HIV;
Zakażenie HIV u dzieci;
Koinfekcje HIV/HBV i HIV/HCV;
Zakażenie HIV u osób uzależnionych od substancji psychoaktywnych – problemy kliniczne, ograniczenia terapii antyretrowirusowej;
Inne zakażenia przenoszone drogą kontaktów seksualnych występujące u osób żyjących z HIV;
Inwazje pasożytnicze u osób zakażonych HIV – wybrane aspekty;
Przeszczepianie narządów u osób zakażonych HIV;
Wybrane zagadnienia prawne związane z zakażeniem HIV i leczeniem AIDS;
Wybrane elementy rehabilitacji u osób żyjących z HIV;
Program leczenia antyretrowirusowego w Polsce;
Punkty Konsultacyjno-Diagnostyczne –prowadzenie poradnictwa okołotestowego w zakresie HIV/AIDS

Książka

  • ISBN: 

    978-83-62182-45-9

  • Autor: 

    Andrzej Gładysz

Inne tytuły z tej serii: