Wrocław 2006, wyd. 1 polskie, objętość 328 stron, format 205 x 280, 1054 ilustracje, opr. miękka
Podręcznik ten został napisany z myślą o młodych ortopedach i fizjoterapeutach, którzy dopiero rozpoczynają pracę z pacjentami cierpiącymi na schorzenia układu mięśniowo-szkieletowego, aby ułatwić im pierwsze kroki w samodzielnej praktyce.
W pierwszej części książki przedstawiono ogólne zasady badania ortopedycznego i podstawy unerwienia segmentowego i obwodowego. Po niej następują kolejno rozdziały poświęcone poszczególnym składowym układu ruchu. Schemat każdego rozdziału jest stały. Najpierw omówione są najczęstsze dolegliwości i schorzenia dotyczące opisywanej części ciała, ze zwróceniem szczególnej uwagi na rodzaj występowania objawów patologicznych. Następnie w sposób bardzo przejrzysty, za pomocą licznych rysunków przedstawione jest krok po kroku prawidłowe badanie ortopedyczne, w którego skład wchodzi oglądanie, palpacja, badanie ruchomości oraz przeprowadzanie różnego rodzaju testów. Cennym uzupełnieniem wywiadu i oceny klinicznej w tej dziedzinie medycyny jest interpretacja radiogramów, dlatego w każdym rozdziale znalazły się również zdjęcia oraz wskazówki ułatwiające ich analizę.
Dla wszystkich zainteresowanych książka ta będzie na pewno doskonałą, bogato ilustrowaną "instrukcją", jak sprawnie przeprowadzić badanie ortopedyczne.
Spis treści
1. Ogólne zasady badania pacjenta ze schorzeniami ortopedycznym2. Segmentarne i obwodowe unerwienie kończyn
3. Kręgosłup szyjny
4. Bark
5. Łokieć
6. Nadgarstek
7. Ręka
8. Kręgosłup piersiowy i lędźwiowy
9. Staw biodrowy
10. Staw kolanowy
11. Podudzie
12. Staw skokowy
13. Stopa
Książka
-
ISBN:
978-83-89581-44-0
-
Autor:
R. McRea
-
Redaktor:
T. Gaździk