Wczytuję dane...
Autor, Redaktor: Stephen Stahl,
Waga produktu: 0.200 kg
Wysyłka od: 7.00 PLN
Wydawca: Via Medica

Gdańsk 2007, wydanie 1, format 145 x 205, objętość 136 str., oprawa miękka

Koncepcja omawiania każdego leku zakłada wyróżnienie pięciu oddzielnych części.
W podrozdziale „Opis leku” są podawane nazwa i klasyfikacja danego leku, mechanizm działania oraz specyfika zastosowania w określonych jednostkach chorobowych. Szczególnie istotne są propozycje strategii postępowania (np. potencjalizacja innym środkiem) w przypadku, gdy działanie leku jest nieoptymalne. Wymienione są również testy, które warto wykonać przed rozpoczęciem terapii danym lekiem.

W części „Działania niepożądane” przedstawiono mechanizm wywoływania objawów ubocznych, objawy istotne i groźne oraz sposoby przeciwdziałania im. Graficznie przedstawiono ryzyko wywoływania takich objawów, jak przyrost masy ciała i nadmierna sedacja.

W podrozdziale „Dawkowanie” opisano sposób terapii i dawkowania, przedstawiono dane farmakokinetyczne oraz informacje dotyczące interakcji z innymi lekami.

Część „Specyficzne populacje chorych” dotyczy podawania leku osobom z zaburzeniami czynności nerek, wątroby i układu krążenia, chorym młodocianym i w wieku starszym oraz kobietom w ciąży i w okresie karmienia piersią.
Wreszcie końcowy podrozdział — nazwany „Sztuka psychofarmakoterapii” — stanowi swego rodzaju wizytówkę psychofarmakologiczną danego leku opracowaną przez Autora: wymienione są w nim wady, zalety i główne objawy docelowe (target symptoms), na które lek działa. Informacje wyróżnione w tej części jako „pearls” (perełki kliniczne) oznaczają to, co najlepszego oferuje dany lek i mają prawdopodobnie na trwałe zapaść w pamięć Czytelnika.
Leki są ułożone w porządku alfabetycznym, co ułatwia ich szybką identyfikację, a zastosowany schemat omawiania i piktogramy pozwalają na uzyskanie informacji w takim zakresie, jaki jest w danym momencie potrzebny. Charakter tych informacji spełnia kryteria celności, zwięzłości i aktualności. Autor niezwykle twórczo korzysta z danych najnowszego piśmiennictwa i potrafi odpowiednio zweryfikować wartość uzyskanych informacji dla praktyki klinicznej.

Spis treści

1. Amisulpryd
2. Aripiprazol
3. Cyjamemazyna
4. Gabapentyna
5. Karbamazepina
6. Klozapina
7. Kwetiapina
8. Lamotrygina
9. Lewetiracetam
10. Lit
11. Okskarbazepina
12. Olanzapina
13. Perospiron
14. Pregabalina
15. Risperidon
16. Topiramat
17. Walproinian
18. Ziprasidon
19. Zonisamid
20. Zotepina
Indeks nazw leków dostępnych w Polsce
Indeks wskazań
Klasy stosowania leku u kobiet w ciąży według FDA

Książka

  • ISBN: 

    978-83-609-4542-1

  • Autor: 

    Stephen Stahl

Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...