Wczytuję dane...
Autor, Redaktor: Joanna Rymaszewska, Dominika Dudek,
Waga produktu: 0.210 kg
EAN: 9788375990454
Wysyłka od: 9.00 PLN
Wydawca: Via Medica


Gdańsk 2009, wydanie 1, Format 145 x 205, objętość 128 str., oprawa miękka

Szanowni Państwo, Koleżanki i Koledzy,

Niniejsza książka jest efektem naszych zainteresowań zawodowych, prowadzonych w tym zakresie badań naukowych oraz codziennej praktyki klinicznej, a także zauważalnej luki w krajowej literaturze z dziedziny zaburzeń psychicznych w chorobach somatycznych. Opracowanie ma służyć jako praktyczny, kieszonkowy podręcznik osobom zaangażowanym w pracę z pacjentem, lekarzom różnych specjalności, którzy są zainteresowani poszerzeniem wiedzy lub przypomnieniem sobie zagadnień z zakresu psychiatrii w medycynie zachowawczej i zabiegowej.

Z pewnością nie udało się nam poruszyć wszystkich istotnych tematów. Celowo pominęłyśmy, ze względu na przeznaczenie pozycji, omówienie zagadnień etiologii, epidemiologii i patofizjologii omawianych zaburzeń. Pogłębienie wiedzy z zakresu zaburzeń psychicznych wymaga sięgnięcia do szerszych opracowań dostępnych na rynku wydawniczym, a najnowsze doniesienia i aktualności z zakresu psychiatrii konsultacyjnej są dostępne w bazach i portalach medycznych. W opracowaniu posługiwałyśmy się sprawdzonymi, współcześnie uznanymi standardami w diagnostyce i postępowaniu terapeutycznym w przypadku zaburzeń psychicznych, w odniesieniu do współwystępujących chorób somatycznych.

Powodzenie w leczeniu zaburzeń stanu psychicznego u osób z różnymi schorzeniami somatycznymi zapewni znajomość psychopatologii ogólnej, podstawowych kryteriów głównych zaburzeń psychicznych oraz ich leczenia. Z pewnością wskazane jest uwzględnianie w badaniu pacjenta oceny jego stanu psychicznego w trakcie diagnostyki lekarskiej i na początku leczenia oraz monitorowanie tego stanu w czasie terapii. Należy przy tym uwzględniać wpływ leków na stan psychiczny, ich działania niepożądane i interakcje z innymi preparatami. Pamiętajmy o formach komunikacji i elementach psychoedukacji w kontakcie z chorym:: informacja na temat procesu diagnostycznego i terapeutycznego, przekazana pacjentowi umiejętnie i z empatią, ułatwi mu przystosowanie się do sytuacji i może zapobiec dekompensacji psychicznej. Dobrą współpracę pacjenta w trakcie leczenia (compliance) budują również życzliwość, kompetencja i kultura osobista lekarza oraz całego personelu medycznego.

Mamy nadzieję, że opracowanie okaże się pomocne w Państwa codziennej praktyce lekarskiej i będzie towarzyszyć Państwu w pracy, a format książki sprawi, że znajdzie się ona nie tylko w szufladzie biurka, ale i w kieszeni fartucha.

Joanna Rymaszewska i Dominika Dudek

Książka

  • ISBN: 

    978-83-7599-045-4

  • Autor: 

    Joanna Rymaszewska, Dominika Dudek

Inne tytuły z tej serii:

aaa ssss