Gdańsk 2009, wydanie 1, Format 145 x 205, objętość 128 str., oprawa miękka
Szanowni Państwo, Koleżanki i Koledzy,
Niniejsza książka jest efektem naszych zainteresowań zawodowych, prowadzonych w tym zakresie badań naukowych oraz codziennej praktyki klinicznej, a także zauważalnej luki w krajowej literaturze z dziedziny zaburzeń psychicznych w chorobach somatycznych. Opracowanie ma służyć jako praktyczny, kieszonkowy podręcznik osobom zaangażowanym w pracę z pacjentem, lekarzom różnych specjalności, którzy są zainteresowani poszerzeniem wiedzy lub przypomnieniem sobie zagadnień z zakresu psychiatrii w medycynie zachowawczej i zabiegowej.
Z pewnością nie udało się nam poruszyć wszystkich istotnych tematów. Celowo pominęłyśmy, ze względu na przeznaczenie pozycji, omówienie zagadnień etiologii, epidemiologii i patofizjologii omawianych zaburzeń. Pogłębienie wiedzy z zakresu zaburzeń psychicznych wymaga sięgnięcia do szerszych opracowań dostępnych na rynku wydawniczym, a najnowsze doniesienia i aktualności z zakresu psychiatrii konsultacyjnej są dostępne w bazach i portalach medycznych. W opracowaniu posługiwałyśmy się sprawdzonymi, współcześnie uznanymi standardami w diagnostyce i postępowaniu terapeutycznym w przypadku zaburzeń psychicznych, w odniesieniu do współwystępujących chorób somatycznych.
Powodzenie w leczeniu zaburzeń stanu psychicznego u osób z różnymi schorzeniami somatycznymi zapewni znajomość psychopatologii ogólnej, podstawowych kryteriów głównych zaburzeń psychicznych oraz ich leczenia. Z pewnością wskazane jest uwzględnianie w badaniu pacjenta oceny jego stanu psychicznego w trakcie diagnostyki lekarskiej i na początku leczenia oraz monitorowanie tego stanu w czasie terapii. Należy przy tym uwzględniać wpływ leków na stan psychiczny, ich działania niepożądane i interakcje z innymi preparatami. Pamiętajmy o formach komunikacji i elementach psychoedukacji w kontakcie z chorym:: informacja na temat procesu diagnostycznego i terapeutycznego, przekazana pacjentowi umiejętnie i z empatią, ułatwi mu przystosowanie się do sytuacji i może zapobiec dekompensacji psychicznej. Dobrą współpracę pacjenta w trakcie leczenia (compliance) budują również życzliwość, kompetencja i kultura osobista lekarza oraz całego personelu medycznego.
Mamy nadzieję, że opracowanie okaże się pomocne w Państwa codziennej praktyce lekarskiej i będzie towarzyszyć Państwu w pracy, a format książki sprawi, że znajdzie się ona nie tylko w szufladzie biurka, ale i w kieszeni fartucha.
Joanna Rymaszewska i Dominika Dudek
Książka
-
ISBN:
978-83-7599-045-4
-
Autor:
Joanna Rymaszewska, Dominika Dudek