Warszawa 2007, wyd. 1, format 165 x 235, objętość 166 str., oprawa miękka
Od kilku lat w kolejnych numerach czasopisma Medycyna po Dyplomie prezentowane są zagadnienia z. dermatologii klinicznej w formie opisu przypadków z zestawem pytań sprawdzających wiedze czytelnika oraz komentarzem i zalecaną literatur.) uzupełniającą. Niezwykle cenną inicjatywą redakcji jest zebranie opublikowanych już opisów jednostek chorobowych w jednym tomie. Taka forma ułatwi dermatologom szkolenie się w zakresie dermatologii klinicznej. Podstaw;) skutecznej pomocy choremu jest właściwe rozpoznanie choroby. Moi nauczyciele zawsze podkreślali, że nie powinno się rozpoczynać leczenia bez rozpoznania choroby. Mając pewne rozpoznanie, zawsze można sięgnąć do odpowiedniej literatury i wybrać najlepsze dla pacjenta leczenie.
Myślę, że dużym ułatwieniem w postawieniu rozpoznania przez rozpoczynającego praktykę lekarza jest dobra znajomość topografii chorób skórnych, ich najczęstsze umiejscowienia w określonych okolicach skóry. Natomiast wiedza o rzadkiej i nietypowej lokalizacji jest konieczna dla lekarza specjalisty.
W redakcji tego pierwszego tomu Dermatologia. Przypadki z komentarzami przyjęliśmy właśnie zasadę układu opisu poszczególnych przypadków w zależności od lokalizacji. W rozdziale wstępnym przedstawiono główne zasady topografii dermatologicznej, a następnie pogrupowano według tych reguł przypadki chorobowe. W ostatniej części zawarto odpowiedzi do pytań oraz komentarze. Wszystkie zamieszczane w książce przypadki pochodzą z Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Alergologii we Wrocławiu.
Książka
-
ISBN:
978-83-60135-28-0
-
Autor:
Eugeniusz Baran