Stylizacja paznokci jest jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się dziedzin kosmetyki. Każdego roku na rynku pojawiają się nowe preparaty do przedłużania i pielęgnacji paznokci. Firmy zajmujące się produkcją tych materiałów prześcigają się w tworzeniu nowych, coraz bardziej zaawansowanych technologicznie produktów, dlatego praca w zawodzie stylisty paznokci wymaga ciągłego kształcenia. Jeszcze 15 lat temu manicure w gabinecie kosmetycznym wykonywała najniższa rangą pracownica, najczęściej uczennica. Była to przeważnie usługa dodatkowa, nie wymagająca od osoby ją wykonującej ani szczególnej wiedzy, ani umiejętności. Dziś jest to zupełnie osobne stanowisko pracy, wymagające zarówno wykształcenia w danej dziedzinie, jak i wysokich umiejętności technicznych.
Obowiązkiem współczesnego stylisty paznokci jest znajomość nie tylko szerokiej gamy produktów do przedłużania i pielęgnacji paznokci, ale również budowy oraz funkcji aparatu paznokciowego, jak i symptomatologii podstawowych chorób paznokci.
Dłonie są jedną z najbardziej eksponowanych części ciała. Zmiany w obrębie paznokci są często źródłem dyskomfortu, a nawet stresu, dlatego osoba, u której tego typu zaburzenia wystąpiły, często swoje pierwsze kroki kieruje do gabinetu stylizacji paznokci. To właśnie stylista jest pierwszą osobą, do której klient z tego typu problemem zwróci się o pomoc.
Odpowiednio wczesne pokierowanie klienta do dermatologa (w uzasadnionych przypadkach) znacznie przyspieszy rozpoznanie choroby i tym samym przyczyni się do wczesnego wdrożenia leczenia - zanim choroba pozostawi trwały ślad w strukturze paznokci i otaczających tkankach. Dlatego też, objawy licznych chorób i zmian niechorobowych obejmujących aparat paznokciowy powinny należeć do elementów podstawowej edukacji każdego profesjonalisty.
Książka „Dermatologia dla stylistów paznokci” została stworzona przez grupę lekarzy na co dzień zajmujących się chorobami paznokci lub związanych z branżą kosmetyczną tej dziedziny. Książka zaznajamia z najczęściej spotykanymi zmianami występującymi w obrębie aparatu paznokciowego, zarówno w przebiegu chorób skóry, fizjologicznych procesów (np. starzenia), chorób ogólnoustrojowych, jak i tych, wywołanych stylizacją paznokci, z jakimi profesjonalna stylistka paznokci może się zetknąć w swojej codziennej praktyce. Dodatkowym atutem tego podręcznika jest bogaty materiał zdjęciowy, który ułatwia przyswojenie opisywanych zagadnień.
Książka pozwala uświadomić sobie, iż ostateczny wygląd dłoni i paznokci klientów odwiedzających gabinet stylizacji paznokci często zależy od dobrej współpracy stylisty z dermatologiem. Decyzja, kiedy wysłać klienta do dermatologa przed przystąpieniem do zabiegu stylizacji paznokci, stanie się z pewnością prostsza po zaznajomieniu się z materiałem zawartym w „Dermatologii dla stylistów paznokci”.
Spis treści
Budowa aparatu paznokciowegoWrodzone i nabyte zaburzenia w obrębie paznokci (i przegląd nomenklatury)
Zakażenia bakteryjne paznokci i otaczającej skóry
Choroby wirusowe aparatu paznokciowego
Zakażenia grzybicze
Zmiany paznokciowe związane z urazem
Zaburzenia płytek paznokciowych w przebiegu najczęstszych chorób skóry.
Wpływ stylizacji paznokci na naturalną płytkę
Zaburzenia paznokci w przebiegu chorób ogólnoustrojowych
Guzy aparatu paznokciowego
Zmiany w obrębie paznokci związane z wiekiem oraz fotostarzeniem
Paznokcie a dieta
Książka
-
ISBN:
978-83-928481-0-3
-
Autor:
Agata Maciejewska-Radomska, Michał Sobjanek, Małgorzata Sokołowska-Wojdyło, Adam Włodarkiewicz, Ewa Woś-Wasilewska, Artur Wojewoda
-
Redaktor:
Małgorzata Sokołowska-Wojdyło, Ewa Woś-Wasilewska, Michał Sobjanek
-
Wydanie:
7
-
Rok wydania:
2016
-
Format:
22 x 160 mm.
-
Liczba stron:
116
-
Oprawa:
Miękka