Wczytuję dane...
Autor, Redaktor: Andrzej Steciwko, Donata Kurpas, Lucyna Sochocka,
Waga produktu: 0.250 kg
Wysyłka od: 7.00 PLN
Wydawca: Continuo


Dziecko i jego środowisko. Wyzwania pediatrii w XXI wieku - choroby przewlekłe u dzieci

Wrocław 2009, wydanie 1, format 170 x 240, oprawa miękka, objętość 89 str.

Choroby przewlekłe, które dotykają coraz częściej nie tylko dorosłych, stanowią płaszczyznę współpracy opieki podstawowej i specjalistycznej wiążącą się z licznymi wyzwaniami założeń podejścia holistycznego. Każde zaburzenie harmonijnego rozwoju dziecka jest z jednej strony nieoczekiwanym wydarzeniem w życiu całego systemu rodzinnego, z drugiej - zwykle wielodyscyplinarnym wyzwaniem dla profesjonalistów opieki medycznej. Choroba przewlekła, z założenia utrudniając prawidłowe funkcjonowanie, w tym rozwój fizyczny i emocjonalny dziecka, niejednokrotnie będzie trudna do zaakceptowania przez chorego i jego rodzinę - zwłaszcza, gdy w perspektywę jej przebiegu wpisane będą przedwczesne umieranie i śmierć dziecka. W konsekwencji przewlekłości chorób - wśród których są częste hospitalizacje, narażenie dziecka na ból przewlekły, ograniczanie nawyków żywieniowych, izolacja społeczna - dylematy kliniczne zaczynają być stawiane na równi z psychologicznymi i socjalnymi, a wynikiem kompleksowej opieki u większości przewlekle chorych dzieci ma być nie tylko regresja samych objawów, ale powrót dziecka i jego opiekunów na poziom jak najlepszego funkcjonowania i jakości życia.

Pierwszą pozycję serii Wyzwania pediatrii XXI wieku poświęciliśmy więc, ze względu na ważkość problemu, tematyce chorób przewlekłych.  Naszym celem było zwrócenie uwagi Czytelników na problem wieloaspektowości chorób przewlekłych u dzieci oraz pokazanie trudności i kompromisów, które wpisane są w opiekę nad dzieckiem z chorobą o charakterze przewlekłym.

Choroby układu oddechowego, choroba przewlekła nerek, otyłość, cukrzyca to zagadnienia, które stanowią treść niniejszej pozycji. Nie pomijamy w niej także podkreślenia trudnego problemu, jakim jest umieranie i śmierć dziecka. Dookreślamy podstawową rolę rodziców, opiekunów i personelu instytucji rządowych i pozarządowych niosących pomoc przewlekle chorym dzieciom.

Licząc na zainteresowanie i życzliwość Naszych Czytelników, mamy nadzieję, że niniejsza pozycja spotka się z uznaniem Państwa oraz stanie się ważnym materiałem źródłowym.


Spis treści

Wprowadzenie
Następstwa wcześniactwa – przewlekła choroba płuc
Czy można zapobiegać przewlekłej chorobie nerek u dzieci?
Problem otyłości i związanych z nią zaburzeń metabolicznych w populacji rozwojowej
Akceptacja diety przez dzieci chore na cukrzycę typu 1 – badania własne
Stan wiedzy o cukrzycy wśród nauczycieli szkół gimnazjalnych województwa opolskiego a jakość życia dzieci z cukrzycą – doniesienie wstępne
Wybrane problemy rodzin opiekujących się dzieckiem chorym przewlekle na przykładzie dziecka chorego na sferocytozę wrodzoną
Oczekiwania opiekunów dzieci chorych przewlekle
Dziecko wobec śmierci
Pediatryczna domowa opieka paliatywna w Polsce (PDOP) – rola instytucji pozarządowych w realizacji tej opieki.

Książka

  • ISBN: 

    978-83-89629-97-5

  • Autor: 

    Andrzej Steciwko, Donata Kurpas, Lucyna Sochocka

aaa ssss