-
Załączniki bezpieczeństwa
Załczniki do produktuZałączniki dotyczące bezpieczeństwa produktu zawierają informacje o opakowaniu produktu i mogą dostarczać kluczowych informacji dotyczących bezpieczeństwa konkretnego produktu
-
Informacje o producencie
Informacje o producencieInformacje dotyczące produktu obejmują adres i powiązane dane producenta produktu.AWF Katowice
-
Osoba odpowiedzialna w UE
Osoba odpowiedzialna w UEPodmiot gospodarczy z siedzibą w UE zapewniający zgodność produktu z wymaganymi przepisami.
Znaczenie kompleksu lędźwiowo-miedniczo-biodrowego w kontroli stabilnej postawy stojącej
Katowice 2005, wyd. 1, objętość 121 str., oprawa miękka
Wyprostowana postawa i dwunożny chód wyprzedziły w ewolucji człowiekowatych gwałtowny rozrost mózgu. Dowodzą tego dwa tropy "ludzkie", znalezione w 1976 roku przez Andrew Hilla. Wiek odciśniętych śladów ocenia się na 3,6 miliona lat (Fortey 1999). Był to mały krok hominida, a wielki skok w antropogenezie. Dwunożna postawa, z jednej strony uwolniła kończyny przednie od funkcji podporowej, z drugiej zmieniła kręgosłup z poziomej belki w pionową kolumnę zmniejszając wielkość płaszczyzny podparcia. Zysk płynący z tej drogi przystosowania do środowiska to między innymi ogromne możliwości manipulacyjne kończyn górnych (używanie narzędzi), lateralizacja mózgu, rozwój mowy. Są także i koszty. Większe przeciążenia wywołujące bolesność kręgosłupa, w jak się ocenia, 60-90% populacji ludzkiej (Pool-Goudzward 1998). Uważa się, że u 13-30% przypadków to bóle niespecyficzne (O'Sullivan i in. 2002), inne źródła podają, że od 60-80% pacjentów z bolesnością w dolnym odcinku kręgosłupa nie ma zdiagnozowanych towarzyszących zmian morfologicznych i określa się je mianem idiopatycznych (Greenman 1990). Uznaje się, że to czynniki biomechaniczne mogą wywoływać u nich ból (Crowell i in. 1994). Dodatkowo zwiększone wymagania koordynacyjne dwunożnej postawy powodują wraz z wiekiem wzrost niebezpieczeństwa upadków, które wokoło 50% następują podczas lokomocji (Winter 1995a). Obok przekonania, że stabilna postawa jest warunkiem koniecznym realizacji większości ruchów dowolnych i lokomocji (Błaszczyk 2004), także wyżej wymienione aspekty są powodem ogromnego zainteresowania nauki zjawiskami równowagi i stabilności, oraz mechanizmami kontroli postawy. Postawa ciała i chód są bodaj najczęściej badanymi przejawami aktywności motorycznej człowieka. Eksperymenty związane z kontrolą postawy są różnorodne, wielokierunkowe i często wieloaspektowe (Tab. 1). Badane zmienne nie ograniczają się do płci (Kuczyński 2003), wieku (Błaszczyk i in. 1997; Marsh i Geel 2000; Norre i in. 1987a; Pai i in. 1998; Prieto i in. 1993; Riach i Starkes 1993, 1994; Williams i in. 1997) czy charakterystycznej codziennej aktywności badanych np. sportowej.
Można zauważyć, że mimo bardzo bogatego piśmiennictwa na temat zjawiska równowagi ciała człowieka, nie jest dostatecznie zbadana rola mechanizmu sterowania w układzie otwartym dla stabilizacji pozycji w staniu swobodnym (Collins i DeLuca 1993). Równocześnie, mimo iż miednica jest "środkowym" członem łańcucha kinematycznego nie potwierdzono jednoznacznie jej roli w kontroli postawy. Dlatego celem prezentowanej pracy jest sprawdzenie, czy kompleks lędźwiowo-miedniczno-biodrowy jest istotnym elementem układu sterowania utrzymaniem równowagi w stanie ustalonym przy niezakłóconej postawie stojącej.
Spis treści
Od autoraWprowadzenie
Opis i kontrola postawy stojącej
Model fizyczny i matematyczny stania swobodnego
Model biocybernetyczny kontroli postawy
Wejścia" w kontroli postawy
Zasady działania układu kontroli równowagi
Wyjścia" w kontroli niezakłóconej postawy
Znaczenie miednicy w utrzymaniu pionowej postawy
Cel pracy, założenia i hipotezy robocze
Materiał i metody badań
Charakterystyka materiału badawczego
Procedura badawcza
Procedury pomiarowe
Pomiary goniometryczne
Pomiar stabilograficzny
Opracowanie sygnału stabilograficznego
Schemat postępowania stymulacyjnego
Procedury statystyczne
Wyniki badań
Pomiary goniometryczne
Ustawienie miednicy
Ustawienie kręgosłupa
Ruchomość lędźwiowego odcinka kręgosłupa
Pomiary stabilograficzne
Parametry modelu lepko-sprężystego
Parametry amplitudowe
Omówienie wyników i dyskusja
Zmiana ustawienia i ruchomości kompleksu lędźwiowo-miedniczno-biodrowego
Zmiany w sterowaniu postawą stojącą
Wnioski
Piśmiennictwo
Książka
-
ISBN:
83-87478-77-6
-
Autor:
Bogdan Bacik