-
Załączniki bezpieczeństwa
Załczniki do produktuZałączniki dotyczące bezpieczeństwa produktu zawierają informacje o opakowaniu produktu i mogą dostarczać kluczowych informacji dotyczących bezpieczeństwa konkretnego produktu
-
Informacje o producencie
Informacje o producencieInformacje dotyczące produktu obejmują adres i powiązane dane producenta produktu.Elamed
-
Osoba odpowiedzialna w UE
Osoba odpowiedzialna w UEPodmiot gospodarczy z siedzibą w UE zapewniający zgodność produktu z wymaganymi przepisami.
Katowice 2013, wydanie 1, format 165 x 240, objętość 110 str., oprawa miękka
Ciągły postęp nauk medycznych związanych z leczeniem dysfunkcji narządu ruchu nie omija również dziedziny fizjoterapii. Jej dotychczasowy rozwój i osiągnięcia umożliwiają nam dysponowanie szeregiem udoskonalonych i skutecznych sposobów postępowania terapeutycznego, a także oddziaływanie na różnorodne tkanki ludzkiego organizmu w specyficzny i leczniczy sposób. Techniki te wykonywane są wyłącznie rękoma terapeuty, stąd najbardziej trafne do ich opisania wydaje się pojęcie terapii manualnej. Posługiwanie się tym narzędziem w codziennej pracy z drugim człowiekiem wymaga od leczącego szczególnych cech osobowości, takich jak empatia, zrozumienie i konsekwencja w działaniu. Przede wszystkim jednak niezbędna jest gruntowna wiedza medyczna, traktująca ludzkie ciało jako całość zarówno w aspekcie strukturalnym, jak i funkcjonalnym.
Tematem książki jest kończyna dolna rozpatrywana poprzez pryzmat wybranych dysfunkcji poszczególnych stawów z uwzględnieniem najpowszechniej spotykanych problemów, z którymi w swojej codziennej praktyce spotykają się fizjoterapeuci. Zaliczamy do nich m. in. ograniczenia ruchomości, endoprotezoplastykę stawu biodrowego, dysfunkcje stawu rzepkowo-udowego czy stopę płaską. Każde zagadnienie jest analizowane poprzez zwięzły zarys podstaw teoretycznych, po którym następuje prezentacja ilustracji wybranych technik terapeutycznych ze szczegółowym opisem ich wykonania. Taki sposób ujęcia poszczególnych tematów pozwala w łatwy i przystępny sposób przenieść posiadaną już wiedzę teoretyczną na praktykę, nieodzowną w codziennej pracy fizjoterapeuty. Niniejsza książka skierowana jest przede wszystkim do osób, które zawodowo zajmują się problematyką dysfunkcji narządu ruchu – głównie fizjoterapeutów, wykazujących indywidualne podejście do pacjenta i pracujących z nim w systemie „1 na 1”. Tym samym pozycja ta stanowi literaturę uzupełniającą dla klinicystów, rozszerzając warsztat technik terapii manualnej, które mogą być przez nich wykorzystywane do leczenia schorzeń o zróżnicowanej etiologii.
"Przewodnik oceniam pozytywnie. Jest pozycją, która niewątpliwie wzbogaca dostępną w kraju literaturę w zakresie zastosowań terapii manualnej, przydatną nie tylko (co oczywiste) dla studentów fizjoterapii, ale również praktykujących fizjoterapeutów, a także – wszystkich zainteresowanych tym tematem. Niniejsza publikacja, doskonale zilustrowana, przejrzyście prezentuje postępowanie diagnostyczne i terapeutyczne i stanowi kompendium o dużych walorach zarówno praktycznych, jak i dydaktycznych." (fragment recenzji prof. Jerzego Kiwerskiego)
Marcin Rosiński – ukończył Akademię Wychowania Fizycznego w Warszawie, uzyskując tytuł magistra fizjoterapii. Dyplomowany terapeuta manualny koncepcji Kaltenborn-Evjenth oraz PNF. Jest wykładowcą w Wyższej Szkole Rehabilitacji w Warszawie. Autor kilkunastu publikacji w czasopismach branżowych związanych z fizjoterapią, m.in. „Rehabilitacja w praktyce”, a także dwóch filmów szkoleniowych dla fizjoterapeutów na temat dysfunkcji stawu kolanowego oraz łokciowego. W ramach współpracy z wydawnictwem Elamed prowadzi warsztaty pt. „Nauka czynności lokomocji”. Jego zainteresowania zawodowe dotyczą leczenia pacjentów z zaburzeniami narządu ruchu o podłożu ortopedycznym, zwłaszcza po uszkodzeniach stawów obwodowych, a także nauki czynności lokomocji u pacjentów pooperacyjnych. Prowadzi prywatną praktykę fizjoterapeutyczną w gabinecie rehabilitacji OSTEO w Pruszkowie.
Spis treści
1. Kończyna dolna – ujęcie globalne2.1. Manualne mobilizacje ograniczeń ruchomości stawu biodrowego
2.2. Stabilność miednicy w płaszczyźnie czołowej
2.3. Równowaga mięśniowa po endoprotezoplastyce stawu biodrowego
3.1. Manualne mobilizacje ograniczeń ruchomości stawu kolanowego
3.2. Dysfunkcje stawu rzepkowo-udowego
3.3. Staw kolanowy w lokomocji
4.1. Staw skokowy górny i dolny – terapia manualna ograniczeń ruchomości
4.2. Ostroga piętowa
4.3. Stopa płaska
5. Podsumowanie
Książka
-
ISBN:
978-83-61190-47-9
-
Autor:
Marcin Rosiński