Zespół Downa dotyka ponad 5 milionów ludzi na całym świecie. W ciągu ostatnich 10 lat nastąpił gwałtowny wzrost wysiłków badawczych mających na celu wypracowanie terapii stymulujących zdolność uczenia się oraz pamięć osób z zespołem Downa. Prowadzone są badania przede wszystkim na modelach zwierzęcych. Opublikowano stosunkowo mało rzetelnych porównań skuteczności leczenia z wykorzystaniem metod niefarmakologicznych, z obszaru neurorehabilitacji czy suplementacji.
Z badań prowadzonych przez naukowców na mysich modelach zespołu Downa wynikły trzy główne strategie terapeutyczne: wszczepianie komórek macierzystych neuronowych; polepszenie warunków środowiskowych i ćwiczenia fizyczne; farmakoterapia. Te terapie poprawiły uczenie się i pamięć, a także elektrofizjologiczne i molekularne zmiany u myszy z zespołem Downa. Badania pokazują, że istotne, trwałe zmiany w mózgu powstają w trakcie życia płodowego w zespole Downa.
(…) W przedstawianej Czytelnikowi monografii poświęconej zespołowi Downa opublikowano wybrane referaty wygłoszone podczas ubiegłorocznej konferencji. Zbiór ma charakter wielodyscyplinarny, odzwierciedla najnowsze trendy w badaniach nad trisomią oraz przedstawia najnowsze wyniki badań podstawowych i klinicznych.
Wiele poruszanych zagadnień jest nowych, będą im poświęcone wystąpienia podczas drugiego spotkania w 2018 roku. Ta szeroko ujęta tematyka – wielospecjalistyczna i wielopłaszczyznowa – pozwoli Czytelnikom na własne spojrzenie na problemy poruszane w tym wydaniu monografii Fizykodiagnostyka i Rehabilitacja w medycynie i stomatologii – zespół Downa.
Książka
-
ISBN:
978-83-7597-342-6
-
Redaktor:
Teresa Matthews-Brzozowska, Ewa Mojs
-
Wydanie:
1
-
Rok wydania:
2018
-
Format:
165 x 235
-
Liczba stron:
166
-
Oprawa:
miękka