Wczytuję dane...
Autor, Redaktor: M.C. Piper, J. Darrah, M. Domagalska-Szopa, A. Szopa
Waga produktu: 0.36 kg
Realizacja zamówienia: 2 dni
EAN: 9788368090123
Wysyłka od: 9.90 PLN

Ocena motoryczna niemowląt jest powszechnie stosowana z wielu powodów i w różnych populacjach dzieci. Może to być potrzeba obserwacji przebiegu rozwoju dzieci urodzonych przedwcześnie, tzw. wcześniaków z wysokim ryzykiem zaburzeń rozwojowych. Może to być konieczność monitorowania przebiegu rozwoju motorycznego niemowląt z rozpoznanymi już zaburzeniami rozwojowymi, gdzie ocena motoryczna stanowi podstawę podejmowania wszelkich decyzji dotyczących całokształtu leczenia tych dzieci, w tym także terapii neurorozwojowej. Systematyczne przeprowadzanie obiektywnej oceny przebiegu rozwoju motorycznego może w wymierny sposób dokumentować efekty podjętej interwencji terapeutycznej. W końcu dotyczy to coraz częściej niemowląt bez obciążeń okołoporodowych i bez zdiagnozowanych zaburzeń rozwojowych, których rodzice lub opiekunowie obawiają się opóźnienia rozwoju u swojego dziecka. Taka ocena może być wówczas przeprowadzona w celu wskazania wyników rozwoju motorycznego dziecka w porównaniu z normami rozwojowymi właściwymi dla jego wieku.

Ocena motoryczna niemowląt wymaga jednak specyficznego podejścia i wiąże się z wyjątkowymi wyzwaniami. Po pierwsze, ocena taka powinna uwzględniać wyjątkowe cechy dojrzewania motorycznego niemowląt, które sprawiają, że ich umiejętności motoryczne ewoluująw czasie, a tempo tych zmian może być szybkie i wewnętrznie zróżnicowane. Po drugie, ocena taka powinna być wystandaryzowana oraz charakteryzowaćsiędobrymi właściwościami psychometrycznymi, w tym trafnością, czułością oraz rzetelnością (spójnością i powtarzalnością). Największym wyzwaniem jest jednak zdolność do różnicowania, tj. rozróżniania indywidualnych przypadków w stosunku do grupy odniesienia, wyrażona za pomocąwymiernych wskaźników.

Wszystkie te unikalne cechy narzędzia badawczego spełnia Skala rozwoju motorycznego niemowląt Alberta, która niezwykle wyczerpująco, a zarazem przystępnie została przedstawiona w niniejszym opracowaniu. Jego przeznaczeniem jest wsparcie fizjoterapeutów i terapeutów zajęciowych pracujących z małymi dziećmi oraz innych specjalistów, dla których wiedza z zakresu rozwoju motoryki niemowląt jest niezbędna.

Parametry

 • Tytuł: 

  Ocena rozwoju motorycznego niemowląt Skala Alberta

 • ISBN: 

  9788368090123

 • Autor: 

  M.C. Piper, J. Darrah

 • Redaktor: 

  M. Domagalska-Szopa, A. Szopa

 • Rok wydania: 

  2024

 • Numer wydania: 

  1

 • Liczba stron: 

  288

 • Szerokość produktu: 

  16.5

 • Wysokość produktu: 

  23.5

 • Okładka: 

  miękka

Inne tytuły z tej serii:
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...

aaa ssss