ASYSTENT TRENERA
„Asystent Trenera" powstał m.in. po to, by dzielić się wiedzą. Trenerem, który bardzo chętnie to robi, jest Michał Probierz. Mimo intensywnej końcówki sezonu znalazł dla nas czas i odpowiedział na pytania, które zadaliście za pośrednictwem naszej grupy na Facebooku - ASYSTENT TRENERA. Dołączył do tego przykładowe treningi, które stosuje w Jagiellonii Białystok.
Nie każdy jednak prowadzi zespół w Ekstraklasie, dlatego nie zapominamy o trenerach pracujących u podstawy piłkarskiej piramidy, czyli z amatorami. To Wy macie o wiele więcej problemów i trudniejszych zadań niż szkoleniowcy w futbolu zawodowym. Dlatego gorąco polecam artykuł „Model pracy w zespołach amatorskich"!
Bez względu na poziom rozgrywkowy na pewno warto skutecznie się przygotować do rozegrania dobrej końcówki meczu tak, aby po jego zakończeniu móc powiedzieć: „wszystko dobre, co się dobrze kończy!". Z pomocą spieszą współpracujący z nami psychologowie.
A jak skutecznie wychować bramkarzy, którzy w przyszłości będą w stanie podjąć rywalizację sportową w klubach występujących na najwyższym poziomie rozgrywkowym? Szczególnie gdy trendy w szkoleniu bramkarzy nieustannie ewoluują, zmienia się metodyka i styl pracy. Autor artykułu „Łapać albo nie łapać - oto jest pytanie” zauważył ciekawy trend wywodzący się z tzw. szkoły południowej, otóż mnogość ćwiczeń mających na celu doprowadzenie do perfekcji wybijania i wypychania piłki rękoma. Dlaczego więc „nie łapią”? Odpowiedź w artykule...
Tak jak rozpoczynaliśmy, tak i kończymy..., czyli dzieleniem się wiedzą. Autor sprawozdania ze stażu trenerskiego w klubie Crystal Palace FC na przykładzie zespołu U18 jest twórcą projektu DzielęSięWiedzą. Właściwe podejście!
PS. Sądzę, że wielu z Was może zainteresować ostatni, ale zdecydowanie nie najmniej ważny artykuł w tym wydaniu zajmujący się sprawami odpowiedniego uregulowania stosunków zatrudnienia trenerów z klubami i akademiami piłkarskimi
TRENER
Drodzy Trenerzy,
zakończyły się rozgrywki ligowe w Polsce, a teraz wszyscy żyjemy już mistrzostwami Europy we Francji. Będziemy przypatrywać się nowym trendom piłkarskim, bo każdy turniej jakieś za sobą niesie. Jesteśmy całym sercem z selekcjonerem Adamem Nawalką i reprezentacją Polski. Jestem przekonany, że nasi piłkarze zrobią wszystko, by na EURO 2016 zaprezentować się z jak najlepszej strony.
Od I czerwca 2016 roku nowym Szefem Kształcenia i Licencjonowania Trenerów PZPN został Dariusz Pasieka, który jest również Zastępcą Dyrektora w Szkole Trenerów PZPN, usytuowanej na terenie AWF w Białej Podlaskiej. Znacie go doskonale i - tak samo jak ja - wiecie, że świetnie sprawdzi się w nowej roli. Darek to doświadczony trener, a zarazem fantastyczny wychowawca. Zrobi dużo dobrego dla polskiego szkolenia.
Dnia 31 maja 2016 roku na zasłużoną emeryturę odszedł z kolei Piotr Maranda, który byl pracownikiem Departamentu Szkolenia i Rozgrywek Międzynarodowych oraz poprzednim Szefem Kształcenia i Licencjonowania Trenerów PZPN. Piotr Maranda pracował w federacji przez 30 lat. Jego rola w zakresie szkolenia i kształcenia polskich trenerów była olbrzymia. Składamy mu wyrazy uznania i wielkie podziękowania!
Dla wszystkich szkoleniowców mamy obowiązkową lekturę na wakacje! Oprócz „Trenera" i „Asystenta Trenera" zapoznajcie się też z Narodowym Modelem Gry PZPN. Naszą główną motywacją było przygotowanie narzędzia dla trenerów, a nie gotowych rozwiązań. Chcieliśmy przedstawić standardy zachowania się zawodników na danej pozycji. Zadaniem trenerów z kolei jest to, aby potrafić z tych informacji skorzystać i przygotować dane ćwiczenia. W Narodowym Modelu Gry PZPN każdy znajdzie coś dla siebie, coś co Was zainspiruje i zaciekawi, a dzięki tej publikacji staniecie się jeszcze lepszymi trenerami.
Narodowy Model Gry będzie przedstawiany na każdym kursie trenerskim prowadzonym przez Szkolę Trenerów PZPN w Białej Podlaskiej oraz przez Wojewódzkie Związki Piłki Nożnej. Ponadto NMG został wysłany do każdego z siedmiu tysięcy klubów piłkarskich w Polsce. Elektroniczne wydanie jest do darmowego pobrania na stronie www.pzpn.pl. Każdy trener może również zgłosić się po papierowy Narodowy Model Gry po zalogowaniu się na www.pzpn24.pzpn.pl. Nie zwlekajcie i zróbcie to już dziś! Łączy nas piłka.
Spis treści
Asystent Trenera
Trener musi podejmować ryzyko!
Model pracy w zespołach amatorskich
Umysłowo-psychiczne dyspozycje jako podłoże kształtowania kreatywności w grze piłkarzy nożnych
Zarządzanie przestrzenią na boisku
Zbiór rozgrzewek zespołów ekstraklasowych w sezonie 2012/2013
Badania fikcjonalne dla piłkarzy nożnych- zbędny gadżet czy absolutna konieczność
Powrót do przyszłości
Wszystko dobre, co się dobrze kończy. Ostatnie minuty meczu
Emocjonalna Liga Mistrzów
Rutyna - psychologiczne BPS
Treningi indywidualne według Lech Poznań Football Academy
Łapać albo nie łapać- oto jest pytanie
Prowadząc Piłkarza - prowadząc Dziecko, czyli słów kilka o umiejętnym stawianiu celów
Sprawozdanie ze stażu trenerskiego w klubie Crystal Palace FC na przykładzie zespołu U18
Formy prawne świadczenia usług trenerskich
TRENER
OSTATNIE ZGRUPOWANIE REPREZENTACJI POLSKI KOBIET U15*
NAJWAŻNIEJSZA JEST WIZJA TRENERA
Trening techniczno-taktyczny reprezentacji Polski kobiet U15
„TEN CHŁOPAK TO POŁĄCZENIE REUSA I COUTINHO" CZYLI GRAMY DLA POLSKI!
Sprawozdanie z IV sesji kursu dla trenerów UEFA Elite Youth A w Akademii Red Bull Salzburg
Wyjazdowa sesja kursu trenerskiego UEFA Elite Youth A w Akademii Piłkarskiej KGHM Zagłębie Lubin